A csontritkulás az egyik legnagyobb népbetegségnek számít ma Magyarországon. Körülbelül 800-900 ezren szenved benne, nagy részük azonban nem is tud róla, és legfeljebb 15-20 százalékuk áll bármilyen orvosi kezelés vagy gondozás alatt - nyilatkozta az InfoRádiónak Takács István, a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság elnöke. Hozzátette, a kórkép tünetei igen szegényesek. Figyelmeztető jel elsősorban a testmagasság legalább öt centiméteres csökkenése lehet.
A szakember leszögezte, csontritkulás esetén megfelelő kezeléssel legalább a felére csökkenthető a törési kockázat. Itthon ugyanakkor az esetek nagy részében már csak akkor ismerik fel a betegséget, amikor a szövődménye is megjelent, azaz bekövetkezett a csonttörés. Takács István szerint éppen ezért jóval nagyobb társadalmi figyelmet kellene fordítani erre a betegségre, amely kialakulásának kockázata nőknél a változókor után, férfiaknál pedig körülbelül 65 éves kor felett emelkedik meg.
A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság által elindított Tovább ne törj! program keretében kockázatfelmérő kérdőívek segítségével igyekeznek megtalálni azokat, akiknél magasabb a csontritkulás megjelenésének veszélye. A szervezet elnöke kifejtette, a kampányhoz idén már háziorvosok is csatlakoztak, így családorvosi rendelőknek elvégezhető az úgynevezett FRAX-teszt, amely tehát képes előre jelezni a csontritkulás kialakulását.