Előfordulhat, hogy zsúfolt helyen, egy másik emberrel való beszélgetés közben, vagy más, nem túl szerencsés helyzetben kell tüsszentenünk. Ilyenkor sokan éreznek késztetést arra, hogy visszatartsák azt. A kutatások szerint azonban a tüsszentés elfojtása veszélyes lehet az egészségre, sőt súlyos szövődményeket okozhat – írja a Healthline.
Törött bordák, agyvérzés, gyulladás
A tüsszentés hasznos, hiszen így igyekszik a szervezet megszabadulni a baktériumoktól, szennyeződésektől, portól, penésztől, pollentől vagy éppen füsttől, ezzel megelőzve a betegségeket, sérüléseket.
Egy tüsszentés akár 160 km/órás sebességgel is kilökheti a nyálkacseppeket az orrból, annak visszatartása azonban nagymértékben megnöveli a légzőrendszerben lévő nyomást, körülbelül 5-24-szeresére, mint amit maga a tüsszentés okoz. A szakértők szerint ennek a plusz nyomásnak a benntartása potenciális sérüléseket okozhat, ezek:
- Megrepedt dobhártya: ez a legtöbb esetben kezelés nélkül néhány hét alatt meggyógyul, bár egyes esetekben akár műtétre is szükség lehet.
- Középfülgyulladás: a baktériumok a középfülbe jutva fertőzést okozhatnak.
- Bevérzett szem, sérült erek az orrban vagy a dobhártyában: a megnövekedett nyomás hatására az erek megrepedhetnek.
- A rekeszizom sérülése: a nyomás alatt lévő levegő beszorulhat a rekeszizomba. Ez azonnali kórházi kezelést igényel.
- Aneurizma, vagyis egy agyi ér megrepedése, ami agyvérzéshez is vezethet.
- Törött bordák: leginkább időseknél fordulhat elő.