"Európai összehasonlításban a 65 felettiek életkilátásai Magyarországon a 6. legrosszabbak a 31-es listán, csak Oroszországban, Bulgáriában, Litvániában, Lettországban, Romániában számíthat rövidebb életre ez a korosztály" - írta meg a napi.hu a Központi Statisztikai hivatal (KSH) Ezüstkor - Időskorúak Magyarországon című kiadvány alapján. A 65 évesek egyre kevesebb egészséges életévre számíthatnak, a nők például átlagosan csupán 5,8 évet töltenek betegség nélkül a 65. születésnapjukat követően.
Az összlakosság tekintetében az elsődleges haláloknak a szív- és érrendszeri betegségek számítanak, ugyanakkor korosztály szerinti bontásban előfordulnak eltérések. A 60-64 éves férfiak és a 60-70 közötti nők között a daganatos betegségek követelik a legtöbb életet, majd ezt követően válnak vezető okká a keringési rendszer kórképei.
Cigaretta és alkohol
Háziorvosnál a férfiak többsége magas vérnyomás miatt jár, akárcsak a nők, akiknél emellett ischémiás szívbetegségre derül fény a legtöbbször. A 2005 és 2015 közötti időszakban a 70 év felettiek egészségügyi kiadásai megduplázódtak: ennek a korosztálynak a tagjai átlagosan évente több mint 122 ezer forintot költenek ilyen célokra, ebből pedig 100 ezernél is több megy el gyógyszerekre.
A káros szokások terén sem túl rózsás a helyzet, hiszen a 60 évesnél idősebb férfiak háromötöde dohányzik legalább alkalmanként, harmaduk pedig naponta legalább egyszer rágyújt. A nőknél valamivel kedvezőbbek az arányok: 10 százalékuk füstöl napi rendszerességgel. Az alkoholfogyasztás tekintetében a 65-69 éves férfiak állnak az élen, pontosabban mondva, 20 százalékuk nagyivónak számít - arányuk 2009 és 2014 között a kétszeresére nőtt.