Az eddig megszokottnál korábban, már májustól elkezdődött a nyári erdőtűz szezon. Már két térségben, Bács-Kiskun és Csongrád megyében is érvénybe lépett a tűzgyújtási tilalom, de a lakosságot az ország minden pontján fokozott óvatosságra intik. Magyarországon ugyanis az erdőtüzek 99 százalékát emberi mulasztás okozza - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Egy eldobott csikk is nagy veszélyt jelent
Legkönnyebben a fenyvesekben alakulhatnak ki komolyabb erdőtüzek, amelyek az avarszintről gyorsan a fák koronáira is átterjedhetnek (ezt koronatűznek hívjuk). Május 8-tól Bács-Kiskun és Csongrád megyében tűzgyújtási tilalom lépett érvénybe. Ennek értelmében tilos a tűzgyújtás a kijelölt tűzrakó helyeken, valamint az erdők és fásítások határától számított kétszáz méteres körzetben lévő külterületi ingatlanokon. Mégsem kell reggeli kávé és meleg étel nélkül maradniuk az erdőben túrázóknak, hiszen - az erdőtörvény alapján - gáz égőfejet és zárt tűzterű sütő-, főző-, melegítő eszközt használhatnak, noha ezekkel is fokozott óvatossággal kell eljárniuk.
Az érintett megyékben a belterületi ingatlanokon is veszélyes lehet tüzet rakni, mert a felszálló izzó parazsat a szél több száz méterre repítheti, hamuvá változtatva a környékbeli erdőket. A Nébih inkább az elektromos grillsütők használatát javasolja, de ha erre nincs mód, akkor minél kisebb tüzet gyújtsunk, és semmiképp se hagyjuk azt magára. A szabadban dohányzók pedig minden esetben használják a hamutartót, mert az eldobott cigarettacsikk percek alatt képes meggyújtani a kiszáradt aljnövényzetet - olvasható a Nébih közleményében .