Az aneurizma olyan éren lévő kiboltosulás, amely az érfal gyengesége miatt alakul ki. Veszélyét az adja, hogy ha kireped, vérzés alakul ki, annál nagyobb, minél nagyobb érről van szó - az aorta aneurizmájának megrepedése például életveszélyes állapotot okozhat. Fiataloknál elsősorban genetikai okokra vezethető vissza és az agyban alakul ki, míg idősebbeknél az érelmeszesedés talaján kialakuló típusok a jellemzőek. Nem csupán az agyban alakulhat ki, de a legveszélyesebb állapotot itt idézi elő.
A genetikai okokra visszavezethető aneurizma hajlama családon belül is öröklődik, de eredményezhet ilyesmit az is, hogy érelmeszesedés miatt az érfal megreped, két rétege elválik egymástól, közéjük vér kerül, ami álüreget képezve tornyosulni kezd. Amennyiben az agyban alakul ki, az állandó, fájdalomcsillapító hatására sem szűnő fejfájást okoz, hogyha pedig az aneurizma a mellkasban, az aortán van, a szívinfarktus tünetei, többek közt az erős mellkasi fájdalmak lehetnek árulkodóak.
Az agyban a legveszélyesebb
Amennyiben az aneurizma nem reped meg, nem feltétlenül szükséges a kezelése, együtt is lehet élni vele. Az is előfordulhat, hogy a kialakult álüreget egy megalvadt vérrög tölti ki, az úgymond stabilizálja és párnázza az érfalat. Ha az aneurizmát műteni kell, akkor a gyógyulás teljes is lehet. Ilyenkor az érintett eret vagy pótolják, vagy úgynevezett sztentet tesznek bele.
Az agyban kialakult aneurizma életveszélyes szövődményeket, akár stroke-ot is okozhat, amely maradandó károsodással járhat. Emiatt állandó, gyógyszerrel sem csillapítható fejfájással mindenképp keressünk fel egy szakembert!