Nyugati szomszédunknál 1986 óta van érvényben az úgynevezett baleseti bejelentési díj, amelynek összege ma 36 euró, azaz átszámítva mintegy 14 ezer forint – derül ki a KRESZváltozás szerdai Facebook-bejegyzéséből. Ezt abban az esetben kell megfizetni, ha nem indokolt a rendőri részvétel a baleset rendezéséhez. Ilyen lehet például, ha egy koccanásos balesetnél nem történik személyi sérülés, egyértelmű a felelősség kérdése, illetve az adatok kölcsönös cseréjével lerendezhető az eset.
Fontos, hogy a köznyelvben csak kékfényadónak nevezett díjat nem annak kell megfizetnie, aki a balesetet okozta, hanem annak, aki a rendőrt hívta. Ha pedig minden érintett egyetért a rendőrség bevonásával, de mégis felesleges a riasztás, akkor mindannyiuknak fejenként ki kell fizetnie a 36 eurót.
A KRESZváltozás posztja szerint a befizetett díj az államkasszát gyarapítja. Mindez persze nem azt jelenti, hogy ne lenne szabad egyáltalán rendőrt hívni a közúti balesetekhez Ausztriában. Csupán arról van szó, hogy egyes esetekben ez nem indokolt. Indokolt esetekben a rendőrség kihívása nem von maga után díjfizetési kötelezettséget. E körbe tartozik, ha:
- a balesetet egy szemtanú jelenti be;
- szükség van a helyszín biztosítására forgalmi vagy egyéb okokból;
- nincs lehetőség az adatok kölcsönös cseréjére, mert például az egyik fél megtagadja azt, vagy az egyik érintett jármű iratai nem elérhetőek;
- az egyik fél adatai megadása nélkül távozott a helyszínről;
- személyi sérülés keletkezett a balesetben;
- a baleset kapcsán felmerül az ittas vezetés gyanúja;
- a baleset vadállattal történt ütközés következménye.
Borítókép: Getty Images