Az ételszállító futárok táskája tele van baktériumokkal – hívta fel a figyelmet egyik Facebook-bejegyzésében az élelmiszeripari trendeket monitorozó, kockázatfigyeléssel is foglalkozó Rizikometer. A poszt szerint a táskák belsejében akár 200-nál is több baktériumkolónia lelhető fel, de nem ez az egyetlen probléma velük.
Egy étterem padlóján sincs ennyi kórokozó
A holland De Telegraaf cikkére hivatkozva azt írták, hogy egy olasz vizsgálat részeként alaposan megvizsgáltak néhány – ránézésre egyébként tisztának tűnő – futártáskákat egy római laboratóriumban. Az eredmények lesújtóak voltak: a táskák belsején egy étterem padlóján megengedett baktériummennyiség többszörösét mutatták ki.
Vajon ki enné meg az ételt, ha tudná, hogy milyen körülmények között szállították?” – vetette fel a kérdést Laura Panzironi laboratóriumvezető.
A hűtendő ételek szállítására sem alkalmas
A vizsgálat során azonban már problémát is feltártak. Mint kiderült, az ételszállító táskák nem alkalmasak arra, hogy megfelelően alacsony hőmérsékleten tartsák a hűtendő, gyorsan romló élelmiszereket. Így azonban egy hosszú út alatt fennáll a veszélye annak, hogy a megrendelt hideg fogásban – például a sushiban – elszaporodnak a kórokozók, főleg akkor, ha azt forró ételek mellett szállítják.
Széles körben elterjedtek bizonyos hiedelmek, amelyek visszatartják az embereket az otthoni sushikészítéstől. Sokan azt gondolják, hogy túl sok macerával jár, mások pedig úgy vélik, a nyers halat csak az éttermek szakképzett dolgozói tudják biztonságosan elkészíteni. De lássuk, vajon mennyire éri meg mégis rászánni magunkat az otthoni kísérletezésre, és mire figyeljünk közben. Személyes tapasztalatok és szakértői tanácsok.