Húsz év alatt sikerült kifejleszteni egy védőoltást az évente több száz gyermek életét követelő légúti óriássejtes vírus (RVS) ellen. A vakcina a tapasztalatok szerint hatékony, hosszan tartó monoklonális antitestkezelést biztosít a kisbabák számára. A Niversimab a közelmúltban már átesett a harmadik fázisú klinikai vizsgálatokon, és azok pozitív eredményekkel zárultak – ismertette a vakcinát kifejlesztő csoport vezetője, Peter Richmond, aki egyben a Nyugat-Ausztráliai Egyetem Gyermekgyógyászati Tanszékének vezetője is.
Lehet, hogy már idén piacra is kerül
A kórokozó elleni vakcina az idei év végére vagy 2023 elejére kaphat engedélyt megelőző kezelésként az Egyesült Államokban és Európában. Ez lesz az első vakcina, amelyet az RSV ellen hoznak forgalomba. A védőoltást azonban hamarosan egy olyan vakcina is követi majd, amelyet az állapotos nők kaphatnak meg, hogy születendő gyermeküket immunizálják a vírus ellen.
Életveszélyes szövődménnyel járhat a fertőzés
Az RSV évente több mint 100 ezer halálesetet okoz, és mintegy 3,6 millióan szorulnak kórházi kezelésre miatta világszerte. A vírus a légutakat és a tüdőt fertőzi meg, és életveszélyes szövődményei lehetnek.
Richmond egyébként gyermekorvosként több mint 30 éve kezel RSV-fertőzéssel küzdő csecsemőket. Ezért is különösen örömteli számára, hogy a vakcinával meg lehet előzni a betegségek egy részét – jegyezte meg.