Bár sok ultrafeldolgozott élelmiszer – késztermékek, gyümölcsízű joghurtok, étkezést helyettesítő rudak és turmixok, hot-dogok, csomagolt kenyerek, fagyasztott készételek, cukorka, energiaszelet, gyümölcsízű joghurt – kielégítheti az édes, zsíros, sós ételek iránti vágyat, egy új kutatás szerint különösen károsak az agyra. A Nutrients folyóiratban megjelent brazil kutatás szerint az ezekre alapuló étrend ugyanis 44 százalékkal növeli a depresszió és 48 százalékkal a szorongás kockázatát – hívja fel a figyelmet a National Geographic.
Hízlal, betegségeket és függőséget okoz
Az említett kutatás 10 775 embert követett nyomon, eredményei szerint pedig akinél ezekből az élelmiszerekből áll a napi kalóriamennyiség mindössze 20 százaléka, annál 28 százalékkal gyorsabb kognitív hanyatlást okoz, mint azoknál az embereknél, akik kevesebb feldolgozott élelmiszert fogyasztanak. Egy másik tanulmány pedig, amely körülbelül félmillió Angliában, Skóciában és Walesben élő embert követett nyomon, azt találta, hogy az ultra-feldolgozott élelmiszerek minden 10 százalékos növekedésével 25 százalékkal nő a demencia kockázata.
Közismert, hogy a túl sok só, cukor és telített zsír fogyasztása krónikus gyulladáshoz, magas vérnyomáshoz, magas vércukorszinthez, szívbetegségekhez és 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. Amit azonban kevesen tudnak: mindezek a feltételek az agyra is hatnak azáltal, hogy növelik a vaszkuláris demencia kockázatát, vagyis csökkenhet az agy véráramlása. Az olyan adalékanyagok, mint bizonyos mesterséges édesítőszerek vagy a mononátrium-glutamát szintén megzavarhatják az agyat: például a dopamin, a noradrenalin és a szerotonin termelődését és felszabadulását, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a mentális és érzelmi jólétet. Egy másik probléma az ultrafeldolgozott élelmiszerekkel, hogy függőséget okozhatnak. A természetben előforduló ételekben nincs sok cukor és só. Ha ezt hozzáadjuk az élelmiszerekhez, az agyad egyszerűen elveszíti az irányítást ezek felett az ételek felett.