Bár az emberi tényezők - például az üvegházhatású gázok kibocsátása - jelentős mértékben hatnak a klímaváltozásra, emellett azonban a naptevékenység, a légszennyezés és a vulkáni kitörések is nagy szerepet játszanak a felmelegedésben. A lassan végbemenő óceáni ciklusok azonban nem adnak magyarázatot a globális hőmérséklet hosszú távú változásaira, ami magában foglalja a felgyorsult vagy lelassult melegedés néhány évtizedét - vélik a kutatók.
Nincsenek rejtett mozgatóerők
"Bizonyossággal kimondhatjuk, hogy az emberi tényezők, a szállóporszennyezés és a természeti jelenségek - mint a vulkánkitörések vagy az El Nino - elegendőek ahhoz, hogy megmagyarázzák a hőmérséklet összes hosszú távú változását . Aligha helyes az a feltevés, hogy az óceánok hűthették vagy melegíthették az időjárást több évtizeden keresztül, és ezért a jövőben is ezt fogják tenni" - mondta Karsten Haustein, a tanulmány vezető szerzője.
"Nincsenek rejtett mozgatóerők a globális középhőmérséklet alakulásában, az általunk megfigyelt hőmérséklet-változásokat a már ismert tényezők okozzák. Jó hír, hogy ez azt jelenti, hogy az üvegházhatású gázok koncentrációjának mérséklésével a hőmérséklet is csökkenni fog. A rossz hír pedig az, hogy semmi sem ment meg minket attól, hogy emelkedjenek a hőmérsékletek, ha nem vagyunk képesek drasztikusan csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátást" - hangsúlyozta Friederike Ott, a tanulmány társszerzője.