Néhány óra leforgása alatt akát 500-1000 baktérium is megtelepedhet tenyerünkön és az ujjainkon, szennyezve azokat a felületeket is, amelyekhez hozzáérünk. Egyes baktériumok akár húsz percig, mások akár órákig, hetekig képesek életben maradni és fertőzni. Piszkos kéz által a legkönnyebben légúti fertőzések ( májgyulladások terjednek.
A kézmosásnak különös jelentősége van az egészségügyi ellátóhelyeken, szociális intézményekben is. Semmelweis Ignác felfedezése a kézfertőtlenítés fontosságáról, tanításai napjainkban is éppúgy érvényesek, mint saját korában. Az egészségügyi ellátással összefüggésben Európában, és ezzel együtt hazánkban is az antibiotikum rezisztencia jelenti a legnagyobb betegbiztonsági kockázatot: világszerte egyre gyakrabban fordulnak elő a különböző gyógyszereknek ellenálló baktériumok .
Az ilyen kórokozók kialakulásában a helytelen illetve túlzott antibiotikum alkalmazás játszik szerepet. Egy esetleges fertőzés megelőzésében, illetve a terjedés megfékezésében a helyes kézhigiénés gyakorlat segíthet. Az Országos Epidemiológia Központ a közelmúltban több alkalommal tartott gyakorlattal egybekötött továbbképzést a kézfertőtlenítésről a szociális ellátást nyújtó intézményekben dolgozóknak. Ennek eredményeként az utóbbi években jelentős mértékben emelkedett az alkohol alapú kézfertőtlenítő szerek alkalmazása.
Kiemelt feladat az is, hogy a Semmelweis-i úton haladva ne csak az egészségügyi dolgozók ismerjék a kézhigiéne jelentőségét és alkalmazzák megfelelően a kézfertőtlenítést, hanem a betegek és hozzátartozóik is. A rendszeres és alapos kézmosás, az alapvető személyi higiénés szabályok betartása -állapotukhoz mérten- a betegek, illetve a látogatók részéről is szükséges.