Havi harminc vakriasztás
Előfordul, hogy a hozzátartozók túl aggodalmasak, és mentőt hívnak olyan beteghez is, akinek nincs szüksége ilyen ellátásra. Ilyenkor a mentők is örülnek, hogy nincs komoly baj, és eljönnek a helyszínről, noha könnyebb lenne, ha egyre kevesebb ilyen esettel találkoznának - nyilatkozta Győrfi Pál az Inforádióban.
Nem létező esethez is hívnak mentőt
Az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója elmondta, hogy az is gyakori, hogy egy baleset vagy rosszullét láttán nem érdeklődnek az érintettől, hanem rögtön a mentőt hívják, és távoznak a helyszínről. A legrosszabb, amikor nem létező esethez hívják a mentőket. Ez 30-35-ször fordul elő havi szinten. Ennek nemcsak költsége van, de emberéleteket is veszélyeztet - mondta.
Az ilyen telefonálókat minden esetben feljelentik, hiszen a diszpécser akkor is látja a hívószámot, ha letiltották, illetve a hívás helyszínéről is pontos információkkal rendelkezik.
Sokan a mentők nevében riogatnak
Még belegondolni is borzasztó, hogy mit él át a szülő vagy hozzátartozó, akit éjnek évadján azzal hívnak fel, hogy baleset történt a szomszéd városba vezető úton, és az egyik sérült feltehetően a gyermeke vagy valamelyik szerette. Ráadásul ha a telefonáló a rendőrség vagy a mentőszolgálat nevében mutatkozik be, akkor senkinek sincs oka kételkedni. Legfőképp abban az idegállapotban, amilyenben azokban a másodpercekben van.
Sajnálatos módon egyre gyakoribbak azok a telefonhívások, amelyekkel szülőket riogatnak azt állítva, hogy baleset érte a gyermeküket. Dr. Csató Gáborral, az Országos Mentőszolgálat főigazgatójával korábban utánajártunk , hogyan védhető ki egy ilyen átverés.
Dr. Csató Gábor a HáziPatika.comnak megerősítette, hogy a mentőszolgálat soha nem tesz ilyet. "Mi ilyennel biztosan nem hívunk és nem is hívtunk fel senkit. Olyan előfordul, hogy a hozzátartozó kérésére telefonálunk valakinek. Ebben az esetben a bajtárs telefonál, és odaadja a készüléket a sérültnek."