Minden eddiginél több felnőtt küzd figyelemhiányos hiperaktivitási zavarral, a gyerekek közül pedig minden tizedik érintett. Az ADHD egyik nagy gyanúsítottja a technológia – írja a National Geographic.
A kütyük hibája?
Az ADHD tünetei a gyermekeknél és a felnőtteknél egyaránt a nagyon enyhétől a súlyosig terjedhetnek. Okai nem teljesen ismertek, de a legújabb kutatások szerint a genetika jelentős szerepet játszik, emellett bizonyos környezeti tényezők is kiválthatják. A felnőttkori ADHD egyik vizsgált környezeti tényezője a technológia túlzott használata, és bár néhány tanulmány már megjelent a témában, a kutatás még folyamatban van.
Egy, a Journal of the American Medical Association által közzétett tanulmány szerint a gyakori digitális médiahasználat – közösségi média, játék, kommunikáció, filmek, zenék vagy tévéadások streamelése – közel 10 százalékkal növeli az ADHD kockázatát. Egy másik nagy vizsgálat szerint a technológiahasználattal összefüggő figyelemzavarok megelőzése érdekében felnőtteknél az okostelefon-használatot napi 60 percre kell korlátozni.
Fel kell vennünk a ritmust
„Manapság az embereket multitaskingra kényszerítik, állandó technológiai stimulációval és képernyőfüggőséggel bombázzák őket” – állítja John Ratey pszichiáter. A Harvard Medical School docense szerint ez potenciálisan rövidebb figyelmi időhöz vezethet. A technológiahasználat és a figyelemzavarok közötti kapcsolat ráadásul annak is betudható, hogy a technológiát folyamatosan használó embereknek kevesebb lehetőségük van arra, hogy agyuk alapértelmezett üzemmódban pihenhessen.
Függetlenül attól, hogy mikor diagnosztizálják, az ADHD hasonló tüneteket produkál gyerekeknél és felnőtteknél. Míg egy gyermek esetleg nem tud nyugodtan ülni az osztályteremben, folyamatosan feláll a helyéről, addig egy felnőtt nagyon türelmetlen lehet a piros lámpánál vagy a boltban való sorban állásnál. Szintén gyakori, hogy gyerekként valaki türelmetlenül emelgeti a kezét az órán, megzavarva a tanítás menetét, felnőttként pedig folyamatosan beleszólogat mások beszélgetésébe.
„Az ADHD-nak megvannak a maga kihívásai, de óriási adottságokkal is jár. Ilyen a kreativitás, a lelkesedés, a kíváncsiság, a lojalitás és a projektorientált összpontosítás. Fontos azonban, hogy érintettként megtaláld a számodra megfelelő munkát, barátokat és partnert" – hangsúlyozza a szakember.