Gyakran hallhattad már, hogy jobb inkább megvárni a helyi epertermést, mert „az az igazi”. Azonban nem csupán frissességben és ízben – meg persze ökológiai lábnyom tekintetében – verheti le külföldi vetélytársait a hazai termés, hanem akár az egészségesség szempontjából is – hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Magyarországon ebben az évben is több eperföldön meghirdetnek majd a magánszemélyeknek eperszedést. Érdemes utánanézni, hogy a közeledben hol és mikor lesz erre lehetőség, de információink szerint egyebek mellett Szolnokon, Vértesszőlősön, Nagyvenyimen, Székesfehérváron, Solymáron és Tatán is lesznek „szedd magad” napok az elkövetkezendő hetekben.
Vegyszerek jönnek a külföldi gyümölcsökkel
A német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írták, 14 korai eper tesztelésének eredményei alapján kijelenthető, hogy a termékek több mint fele tele van növényvédőszer-maradványokkal – némelyik akár hétfélével is. A vizsgált primőr eprek közül 13 Spanyolországból, 1 pedig Egyiptomból származott.
Ez a baj a növényvédőszerekkel
A spanyol és egyiptomi eprekből kimutatott vegyi anyagok között volt egyebek mellett a rákkeltő bupirimát és ciflumetofen, valamint a méhekre veszélyt jelentő, az Európai Unióban már betiltott etirimol is.
Ahogy már korábbi cikkünkben is olvashattad, azokat a kémiai vagy biológiai anyagokat nevezzük növényvédőszereknek, amelyekkel a gazdák el tudják pusztítani a kártevőket. Az ily módon kezelt termések elfogyasztásával azonban bejuthatnak a szervezetedbe a vegyszermaradványok, és akár komoly károkat is okozhatnak ott.
Kiválthatnak például idegrendszeri és egyéb fejlődési rendellenességeket, fokozhatják a gyermekkori leukémia rizikóját, hosszú távon pedig akár a daganatos megbetegedéshez is hozzájárulhatnak. Várandósoknál koraszülést vagy magzatelhalást, babáknál pedig alacsony születési súlyt eredményezhetnek. A növényvédőszereket összefüggésbe hozták már továbbá a meddőség, az asztma, az allergia, a gyulladásos bőrbetegségek és a Parkinson-kór kialakulásával is. Ezért a Nemzeti Népegészségügyi Központ például azt tanácsolta korábbi videójában, hogy csak megbízható forrásból vásárolj gyümölcsöket és zöldségeket, fogyasztás előtt pedig mindig alaposan mosd meg azokat.