A biszfenolok családjába számos vegyipari alapanyag tartozik. Ezeket az 1960-as évek óta használják, jellemzően polikarbonát, PVC, epoxigyanta és hőpapír gyártásához. Azóta viszont már szigorúbban szabályozzák az Európai Unión (EU) belüli forgalomba hozatalát és felhasználását, kiderült ugyanis, hogy számos negatív hatást gyakorolhatnak az emberi szervezetre. A biszfenolok közül BPA a legelterjedtebb vegyület – ennek veszélyeire hívta fel a figyelmet a közelmúltban a Népegészségügyi Központ (NNK) videója.
Konzervbe zárt egészségkárosítók
A BPA számos hétköznapi tárgyban megtalálható. Ott van például a telefontokokban, a gumilabdákban, a blokkokban, a gumikacsában, egyes játékokban, az alumínium üdítősdobozokban és a konzervdobozokban is.
Az ilyen tárgyak gyakori megérintésével akár a bőrünkön át is felszívódhat a káros vegyület. A BPA-tartalmú a csomagolásokból, kulacsokból és tárolókból pedig italainkba és ételeinkbe is belekerül az idegen anyag.
Nagy galibát okozhat a szervezetben
Az NNK tájékoztatása szerint az emberi szervezetbe bejutott biszfenolok anyagcsere-betegségeket, hormonzavarokat, meddőséget, policisztás ovárium szindrómát (PCOS), vagy akár endometriózist is okozhatnak. Mindemellett károsan hathatnak a magzatok idegrendszeri fejlődésére, valamint növelhetik a hiperaktivitás, az autizmus, illetve hosszabb távon a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát is.
Így csökkenthetjük a kockázatokat
A szakemberek szerint egy kis odafigyeléssel mérsékelhetjük a BPA-val való érintkezést, azzal együtt pedig az egészségkárosodás veszélyét is. Ehhez az alábbiakat kell tennünk:
- Ellenőrizzük a megvásárolni kívánt, műanyag termékek jelölését! A 3-as és a 7-es kódszámmal ellátott árucikkek és csomagolások jó eséllyel BPA-t tartalmaznak!
- Ne melegítsünk ételt és italt műanyag edényben vagy pohárban!
- Csak mértékkel fogyasszunk vigyük fémdobozos üdítőket, energiaitalokat!
- Étel és ital tárolására műanyag helyett inkább üveg, rozsdamentes acél vagy kerámia edényt válasszunk!
- A konzervek helyett vásároljunk inkább friss vagy fagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket!
- Ne adjunk a gyerek kezébe blokkot és mobiltelefont!
- Vásároljunk figyelmesebben és éljünk egészségtudatosabban!