Egyre több ember válik okostelefon-függővé szinte észrevétlenül, ráadásul a probléma már az összes korcsoportot érinti – írja Pál Mónika pszichológus az rtl.hu-n.
Azonnal jutalmaz
Catherine Price „Digitális detox. Győzd le a mobilfüggőséget” című könyvét idézve a pszichológus kifejti: a telefon rendszeres használata, a közösségi média görgetése vagy az értesítések folyamatos figyelése megemeli a dopaminszintet, így jutalomként élünk meg minden pittyegést. A telefonnal elterelhetjük a figyelmet a problémáinkról, ami rövid időre megnyugvást ad, de nem fogja megszüntetni a szorongásunkat.
A gond mindezzel az, hogy a túl sok okostelefonhasználat mentálisan fárasztó, kimerítő. Rontja a figyelmi teljesítményt és a memóriát, nem tudunk elmélyülni, egyszerre rengeteg dologra próbálunk koncentrálni, ez pedig nem fenntartható.
Önmagában az, ha egy idős ember a távol élő szeretteivel való kommunikációra, vásárlásra, egészségügyi problémákról való tájékozódásra, esetenként játékra használja az okostelefont, még hasznos is lehet. Ugyanakkor a könnyű kezelhetőség és az elérhetőség miatt észrevétlenül alakul ki az addikció is.
Izolál, depresszióssá tesz
Egy kínai időseket vizsgáló kutatásból az derült ki, hogy akik sokat használják a telefonjukat, kevésbé vannak tudatában az érzelmeiknek vagy akár annak, hogy potenciálisan kiktől kaphatnának társas támogatást. Nagyobb eséllyel fordulnak el a külvilágtól és lesznek depressziósak.
Néhány tipp a leszokáshoz
- Kapcsold ki az értesítéseket!
- Törölj néhány alkalmazást!
- Időnként "hagyd" a másik szobában a telefont!
- Jelölj ki telefonmentes övezetet a lakásban!
- Legyen kéznél könyv, újság, rejtvény vagy bármi más, ami leköt
- Szerezz be egy vekkert, ne a telefonon állítsd be az ébresztést!
- Köttesd be a vonalas telefont!
- Erős függőség esetén szakember segítségére is szükség lehet.