Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a termelői piacok és a házi értékesítésből származó portékák, ezzel párhuzamosan pedig folyamatosan erősödik a meggyőződés, hogy aki a magának termelt mennyiségből értékesít, bizonyára semmilyen növényvédő szert sem használ, így garantáltak náluk a tökéletesen egészséges termények. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara ennek próbált utánajárni egy-egy szakmai kérdőívvel, amelyet kertbarát-egyesületek, gazdálkodói szervezetek, profi- és hobbikertészek töltöttek ki - írja az Inforádió .
A hobbicéllal termesztők kevésbé szabálykövetőek
A kutatás kifejezetten a növényvédőszer -használati szokásokat, a szerekkel kapcsolatos előítéleteket, a szakmai gyakorlatot, illetve az általános gazdálkodói paramétereket firtatta. A legnagyobb problémát az előírások nem betartása, a túladagolás, illetve a nem megfelelő módon történő kihordás okozhatja. Ezek ugyanis halmozottan károsító hatást okozhatnak a fogyasztónál - figyelmeztette a rádiót Zsigó György növényvédő mérnök.
Felhasználói profil szerint három csoportot hoztak létre: a profi gazdálkodók elsődleges jövedelme a földből származik, a piacjárók csak nyugdíjuk kiegészítéseként vagy más megélhetési forrás hiányában termelnek, míg a hobbikertesek inkább saját fogyasztásra vagy ismerősi körnek termelik portékájukat.
A kutatás eredménye értelmében a hobbicéllal termesztők sokkal kevésbé precízek és szabálykövetőek az adagolásban és a türelmi időkben, mint a profi gazdálkodók vagy a keresetkiegészítési céllal piacra járó kistermelők. Külön aggodalomra ad okot, hogy a termelők szerint az újabb szerekkel nehéz lépést tartani, ráadásul hatásfokuk sem kielégítő. A piacjárók és a hobbikertesek az átlagnál is rosszabb véleményeket fogalmaztak meg. Ez azt a gyanút igazolja, hogy a háztáji forrásból, termelői piacon vagy út szélén háznál vásárolt termény kevésbé szakszerű kezelést kap, mint a nagyobb volumenben termelőknél - közölte a kamara.