A 73 esztendős férfi hasa nyomásra érzékeny volt, mikor kivizsgálták a nankokui Kochi Medical School sürgősségi osztályán, illetve enyhe lázat is mértek nála. Az anamnézis felvétele során egyebek mellett elmondta, hogy előző nap sárgafarkú királyhalat fogyasztott. A hasi CT-vizsgálat egy hosszúkás alakú, magas sűrűségű idegen testet mutatott ki, amely átlyukasztotta a beteg vékonybelét. A diagnózis ismeretében úgy döntöttek az orvosok, hogy kioperálják a problémás objektumot.
A műtét során végül egy 2 centiméter hosszú halszálkát találták a férfi testében, ami egyenesen átfúrta a vékonybél falát. A szálkával együtt el kellett távolítaniuk az érintett bélszakasz egy részét is, valamint antibiotikumokkal kezelték a pácienst, hogy megelőzzék a seb elfertőződését. Az idős beteg ezután már zökkenőmentesen felépült, és mindössze nyolc nappal később haza is mehetett a kórházból. Az esetről szóló beszámoló a The New England Journal of Medicine című folyóiratban jelent meg augusztus 21-én.
Ritka, de valós veszély
Egy 2014-es, a World Journal of Gastroenterology hasábjain megjelent tanulmány szerint az emberek ugyan gyakran nyelnek le véletlenül evés közben szálkákat, ritka azonban, hogy ebből baj származzon. Becslések szerint csupán az esetek kevesebb mint 1 százaléka végződik balszerencsésen. Dacára ugyanis hegyes végüknek és hosszúkás alakjuknak, a szálkák többnyire zökkenőmentesen áthaladnak az emésztőcsatornán. Egy másik, 2011-ben közölt tudományos munka szerint, amennyiben mégis bajt okoznak, akkor általában az érintettek torkában akadnak meg.
E téren valamelyest magasabb a veszély azokra nézve, akik műfogsort viselnek, mivel evés közben nehezebb lehet számukra, hogy felfedezzék a szájukba került apró szálkákat. Emellett magasabb a kockázat gyermekek, idősek, valamint azok esetében is, akik részegen esznek halat. A rizikó elsősorban úgy csökkenthető, ha eleve filézett halat vásárolunk a boltban vagy a piacon, nem pedig egész halat. Szintén hasznos továbbá, ha apró falatokban és lassan fogyasztjuk el az elkészült ételt.
Forrás: livescience.com