Ezt az 5 dolgot tanuld meg, hogy bármikor életet menthess

Nem árt tisztában lenni az alapvető életmentő fogásokkal, amikkel másokon vagy akár saját magadon is segíthetsz.

Mik azok az életmentő fogások, amelyeket mindenkinek érdemes ismerni, hogy saját magán és másokon is segíthessen – ezeket osztotta meg Ozsvárt Barbara, a Semmelweis Egyetem Oxiológia és Sürgősségi Ellátás Tanszékének tanársegéde az intézmény honlapján.

<span>Hívd jól a mentőket!</span>

A mentőket a 112-es számon éred el, emellett két hasznos applikáció is a segítségedre lehet: az Országos Mentőszolgálat ÉletMentő appja – amelyen egy gomb lenyomásával akkor is mentőt hívhatsz, ha allergiás rosszullét vagy fulladás miatt nem tudsz beszélni – és gyermekek esetén a Magyar Gyermekmentő Alapítvány Gyermek Elsősegély Applikációja.

A 112-es számot hívva mondd el

  • a nevedet,
  • a telefonszámodat,
  • hol történt pontosan az eset,
  • hány sérült van,
  • ők milyen állapotban vannak, milyen problémákat, riasztó tüneteket észlelsz rajtuk.

Lehet, hogy a mentőhívással egy időben el is kell látni a beteget, ha tehát tudsz, kérj segítséget a telefonálásban! Ha egyedül vagy, a telefont kihangosítva tárcsázz és kezdd el a bajbajutott ellátását!

Akkor hívj mentőt, ha

  • akut életveszély vagy riasztó tünetek jelentkeznek (erős fájdalom, nagy vérzés, eszméletlenség, nehézlégzés, fulladás, megindult szülés)

Más esetekben értesítsd a háziorvost, rendelési időn kívül pedig az orvosi ügyeletet a 1830-as számon!

A gyermek betegsége vagy balesete esetén a Semmelweis HELP nevű ingyenes tünetellenőrző applikáció nyújthat segítséget abban, mikor kell elindulnod a gyermekkel az ügyeletre, kórházba, illetve otthon hogyan enyhíthetők az észlelt tünetek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

<span>Ne félj az újraélesztéstől!</span>

A hirtelen szívhalál bárkivel, bárhol megtörténhet. Ilyenkor rázd meg az érintettet a vállánál és szólítsd meg! Ha nincs reakció, hajtsd hátra a fejét úgy, hogy egyik kezeddel a homlokát, másik kezeddel az állát fogod, majd hármas érzékeléssel vizsgáld a légzését 10 másodpercig! Nézd, hogy emelkedik és süllyed-e a mellkas, hallgasd és érezd, van-e levegő kiáramlás! Ha 10 másodperc alatt nem volt legalább 2 kielégítő légzése, kezdj késlekedés nélkül mellkaskompressziót alkalmazni! Kérd meg a körülötted lévőket, konkrétan rámutatva a személyekre, hogy hívjanak mentőt és hozzanak félautomata defibrillátort, ha az elérhető a közelben! Ennek megtalálásában két applikáció is segít: az ÉletMentő és a SzívCity.

<span>Teendők, ha valaki félrenyel</span><span></span>

A félrenyelés az egyik leggyakoribb életveszélyes helyzet, amely bárhol és bármikor bekövetkezhet. Az esetek többségében a félrenyelést követően a szervezet köhögési reflexszel próbálja eltávolítani a légcsőbe került idegen anyagokat. Akkor kell beavatkoznod, ha a köhögés enerválttá válik vagy megszűnik, vagy ha a félrenyelést követően egyáltalán nincs köhögés, de a bajbajutottnak sípoló a légzése, lilul a feje, nem tud beszélni.

Ilyenkor állj mellé, egyik kezeddel támaszd meg a mellkasát, másik kezed tenyerével pedig üss ötször a két lapocka közé határozottan úgy, hogy minden ütést követően ellenőrizd, hogy a légút szabaddá vált-e! Amennyiben nem történt változás, alkalmazd a Heimlich-műfogást!

Gyermek esetében egyéves kor felett ugyanígy kell eljárni, viszont a Heimlich-műfogás során nem állunk, hanem térdelünk vagy guggolunk a gyerek mögött! Egyéves kor alatt azonban ne alkalmazd a Heimlich-műfogást! Csecsemők esetében ezt kell tenned

<span>Stabil oldalfektetés</span>

A stabil oldalfektetés lehetővé teszi a szabad légút biztosítását a mentő megérkezéséig. Alkalmazd minden olyan bajbajutottnál, akinek légzése kielégítő, és nem merül fel súlyos traumás sérülés gyanúja, tehát nem esett le valahonnan, ütötte el valami!

A hozzád közelebb lévő karját nyújtsd ki derékszögben a törzséhez képest, könyökénél nyújtottan, távolabbi kezét helyezd az arcára úgy, hogy tenyere kifelé nézzen! A távolabbi térdét húzd fel, ügyelve, hogy a talpa a földön maradjon, majd térdénél fogva billentsd magad felé, miközben tenyerünk a tenyerében van! Átfordítást követően fejét hajtsd hátra, felül lévő lábát csípőnél és térdnél hajlítsd derékszögbe!

<span>Csillapítsd az erős vérzést!</span>

Fontos, hogy ha valaki melletted megsérül, őrizd meg a nyugalmad, és nyugtasd meg a bajbajutottat is! Ha ugyanis ő ideges, azzal emelkedik a pulzusa és a vérzés is fokozódik. Ültesd vagy fektesd le a sérültet, keresd meg a vérzés forrását, és a lehető leggyorsabban alkalmazz direkt nyomást a sebre egy tiszta textíliával! Emeld a végtagot a szív vonala fölé és hívj vagy hívass mentőt! Ha a beteg bőre sápadt, verejtékes, illetve szédülésre, ájulásérzetre panaszkodik, minden esetben fektesd le és polcold fel a lábait!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.