Ezt tegye, hogy ne csapjon Önbe a villám!

Villámlás esetén nem vagyunk tisztában azzal, milyen szabályok is vonatkoznak ránk, azonban ez az égi jelenség rendkívül veszélyes, így érdemes betartani néhány javaslatot!

"A szabály: Ha dörög, menjünk fedett helyre" - mondja Mary Ann Cooper, a chicagói Illinois Egyetem villámcsapásból eredő sérüléseket vizsgáló programjának igazgatója egy sajtóközleményben. "A saját biztonságáról mindenkinek magának kell gondoskodnia, de az oktatás segíthet csökkenteni a villámcsapás esélyét."

Villámlás esetén semmiképp se álljunk fa alá!

Néhány tipp, amivel javíthatunk az esélyeinken:

  • Már amikor tervezzük a szabadban tartózkodást, derítsük fel, milyen menedékek vannak a közelben, ha meghalljuk a dörgést. Egy ház, iskola vagy nagyobb épület a legjobb választás. A NOAA (amerikai Nemzeti Óceán- és Atmoszféra Hivatal) adatai szerint a legtöbb végzetes villámcsapás a szabadban történik.
  • Ha már fedett helyen vagyunk, akkor maradjunk távol a vezetékes telefonoktól (a mobiltelefonoktól nem kell), számítógépektől és olyan elektromos berendezésektől, amelyek bevezethetik az áramot az épületbe. Ha a villám belép egy épületbe, gyakran a villamos-, telefon- vagy vízvezetékeken keresztül teszi, így vihar esetén maradjunk távol ezektől. "Meglepő módon a vezetékes telefonok képezik a fedett helyen keletkező sérülések vezető okát" - mondta el Cooper.
  • Ha nem tudunk bejutni egy épületbe vihar esetén, keressünk menedéket autóban, buszban vagy teherautóban.
  • Soha ne álljunk fa alá! A NOAA adatai szerint a végzetes villámcsapások 25 százaléka fa alatt történik.
  • Várjunk 30 percet az utolsó villámlást vagy mennydörgést követően, mielőtt elhagyjuk menedékünket.

A NOAA (amerikai Nemzeti Óceán- és Atmoszféra Hivatal) szerint minden évben körülbelül 50 amerikai hal meg villámcsapás következtében, a legtöbb villámcsapással kapcsolatos sérülés a nyári hónapokban fordul elő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A legtöbb ember komolyan alulbecsüli a villámcsapás veszélyét és fogalmuk sincs, hogyan és hol keressenek menedéket" - mondta Cooper, aki szorosan együttműködik a NOAA Nemzeti Időjárás Szolgálatával egy villámcsapással kapcsolatos oktatási programban. Már akkor is lehet villámlás, amikor még nem is esik, és az esőzés helyétől akár 16 kilométernyire is becsaphat a villám.

Ha túl is éli valaki a villámcsapást , gyakran maradnak vissza tartósan fennálló panaszok, mint például a krónikus fájdalom, agysérülések és kognitív problémák, mondta el Cooper, aki a villámcsapás okozta sérülések nemzetközi szakértőjének számít.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.