A fagydaganat azért alakulhat ki, mert ha a bőrt a hideg után hirtelen meleg hatás éri, az apróbb vérerek, kapillárisok hirtelen kitágulhatnak és sérülhetnek, így a vér a környező szövetekbe szivároghat. A szövetek is sérülhetnek. A legtöbbször az ujjak és a lábujjak érintettek, de például a füleken vagy az orron is megjelenhet az elváltozás. A legfőbb tünetek közé tartozik az erőteljes égő, viszkető érzés, az érintett terület kipirosodása, feldagadása, a fájdalom és a bőr kiszáradása, esetleg hámlása.
Mivel a fagydaganat kialakulásáért nagyban felelőssé tehető a rossz vérkeringés, sokat segíthetünk a beteg állapotán, ha az érintett területet megemeljük. A lábunk alá tegyünk például néhány párnát és úgy feküdjünk le, ha pedig az arcunk érintett, üljünk egyenesen, és a fejünket enyhén döntsük hátra.
A hagymának gyulladáscsökkentő és antiszeptikus tulajdonságai is vannak, csökkentheti a fagydaganattal összefüggő fájdalmat, viszketést és duzzanatot. Tisztítsunk meg egy fej hagymát, vágjuk vastagabb szeletekre, majd egy-egy szeletet helyezzünk az érintett területre. Hagyjuk hatni 15 percig, majd töröljük át a területet melegvizes törülközővel. Naponta 2-3 alkalommal is ismételhetjük, míg az állapotunk nem javul. A fokhagymának hasonlóan jó hatásai lehetnek: masszírozzuk az érintett területet naponta kétszer fokhagymaolajjal.
A körömvirágot régóta alkalmazzák a fagydaganat gyógyítására és az esetleges problémák kezelésére. A gyógynövényben megtalálható vegyületek gyorsítják a gyógyulást, ápolják a bőrt, csökkentik a gyógyulást és a fájdalmat. Egyszerűen kenjük be körömvirágkrémmel az érintett területet, naponta legalább kétszer.
A téli hónapokban érdemes mindent megtenni azért, hogy a vérkeringésünket javítsuk, erre nagyszerű módszer például a masszázs. Naponta kétszer masszírozzuk át a karjainkat és a lábainkat kókusz-, olíva- vagy édesmandula-olajjal, ebben tehetünk néhány csepp illóolajat is (például levendulát vagy fahéjat). A masszírozást végezzük óvatos, körkörös mozdulatokkal, és legalább 10 percig végezzük.
A fagydaganat elleni küzdelemhez a megfelelő táplálkozás is hozzájárul. A szakemberek szerint azoknak, akik hajlamosabbak a fagydaganatokra, érdemes növelni a kalciumbevitelüket , ez a fontos ásványi anyag ugyanis jótékonyan hat a vérkeringésre és a bőr állapotára is. Télen tehát fogyasszunk kalciumban gazdag ételeket, például sajtot, joghurtot, tejtermékeket.