Hol fordul elő szén-monoxid?
A szén-monoxid az ún. tökéletlen égéskor keletkezik, gyakorlatilag valamennyi égés kísérője kisebb-nagyobb mennyiségben. Előfordulhat bármely tüzelőberendezés (fa, szén, gáz, olaj) használatakor, de a gépkocsik kipufogó gázából is felszabadul. A kályhák, kazánok üzemeltetésekor nem szabad megfeledkezni az évenkénti kéményellenőrzésről, az eltömődött, rosszul illeszkedő kémények könnyen okozhatnak szén-monoxid-mérgezést. A kipufogó gázok elsősorban zárt garázsok esetében lehetnek veszélyesek, de ne hagyjuk figyelmen kívül azt sem, hogy a mélygarázsokban is könnyen felhalmozódhat a gáz. A CO könnyen áthatol a falakon, földrétegen, mennyezeten is, tehát nem csak keletkezésének helyén okozhat mérgezést.
A szén-monoxid-mérgezés tünetei és veszélye
A szén-monoxid-mérgezés tünetei: gyengeség, fejfájás, émelygés, hányinger, szédülés, melyet nagyfokú izomgyengeség, majd eszméletvesztés követ. Az eszméletlenné váló beteg halálát vagy az oxigén hiánya vagy az eszméletlenségből fakadó fulladás okozza. Látható, hogy csupa általános tünet, amely igen sokféle betegség tünete lehet. A szén-monoxid azért különösen veszélyes gáz, mert vérünkben az oxigénszállításért felelős hemoglobinhoz sokkal erősebben kötődik, mint az oxigén, így az oxigénmolekulákat először leszorítja a vörösvértestekről, majd megakadályozza azok hemoglobinhoz való kötődését.
Mindig gondolni kell szén-monoxid-mérgezés lehetőségére, ha egy légtérben többen betegedtek meg.
Teendők
Az első és legfontosabb, hogy testi épségünket ne kockáztassuk! Nyissunk ajtót, ablakot, és csak akkor kíséreljük meg a sérültek kimentését, ha egyetlen (friss) levegővétellel megtudjuk azt oldani. Értesítsük a mentőket és a tűzoltókat. Ha sikerült kimenekítenünk a sérültet, hagyjuk a szabad levegőn, biztosítsuk légútjait (stabil oldalfektetés), kísérjük figyelemmel keringését és légzését!
Mit tesznek a kiérkező mentők?
A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi tennivalók csak nagy általánosságban igazak, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet:
A betegek ellátása állapotuktól függ, mely fizikális és eszközös vizsgálattal állapítható meg.
Előírás a vérnyomás, pulzus, vér oxigéntelítettség mérése. Jelen esetben is elsődleges az alapvető életfunkciók (légzés, szívműködés) biztosítása, szükség esetén újraélesztés megkezdése, a lélegeztetés oxigén-dúsítással történik. Eszméletlenség esetén a légutak átjárhatóságát eszközzel kell biztosítani. Az öntudatánál lévő, de panasszal bíró betegnek amellett, hogy oxigént adnak, folyamatos megfigyelés alatt kell maradjon.