A kutatócsoport szerint az északi féltekén 4 százalékkal emelkedik a két hétnél hosszabb kánikulák valószínűsége egy 2 Celsius-fokkal melegebb világban. A forró periódusok veszélye az átlagosnál is nagyobb lesz Európa középső részén, Észak-Amerika keleti részén és Észak-Ázsiában.
Forróság és áradások
Világszerte hasonló mértékben nő az egyszerre forró és száraz periódusok valószínűsége, de egyes régiókban kiugró mértékben megnőhet ezek veszélye, Észak-Amerikában például akár 20 százalékkal is. A hét egymást követő esős, jelentős csapadékkal járó napok valószínűsége 26 százalékkal emelkedik majd a 2 fokos felmelegedés hatására, ez pedig megnöveli a súlyos áradások veszélyét is.
A kutatás vezetője, Carl-Friedrich Schleussner szerint jelentősen csökkentené a szélsőséges nyári időjárási jelenségek veszélyét, ha a 2015-ös párizsi klímaegyezményben foglaltaknak megfelelően sikerülne 1,5 Celsius-fokra mérsékelni a globális átlaghőmérsékletnek emelkedését az iparosodás előttihez viszonyítva.
Életveszélyes a klímaváltozás
A klímaváltozás súlyos hatásaira figyelmeztetnek izraeli kutatók, akik szerint a közel-keleti országban az évszázad végére légkondicionálás nélkül szinte nem is lehet majd túlélni a hőhullámokat. "Az emberek nem értik, hogy nemcsak a jegesmedvékről és a gleccserekről van szó, hanem az életükről is: a belélegzett levegőről, az ételről, a vízről, a tengerről, az évszakokról, az életminőségről" - véli Baruch Rinkovics, a Tenger- és Állóvízkutató-intézet professzora.
Izraelben elsősorban a hőmérséklet emelkedésétől, illetve a különösen súlyos hőhullámoktól tartanak. A rövid ideig tartó nagy hőterhelés ugyanis 38-40 fokra növeli a testhőmérsékletet, ennek eredménye pedig fejfájás, hányás és nehéz légzés lehet. Amikor a testhőmérséklet eléri a 41 fokot, rendszerszintű sérülés keletkezhet az agyban, a szívben, a májban és a vesékben, ami görcsökhöz és akár halálhoz is vezethet.