Lényegesen nagyobb ütemben nőtt Budapest és az agglomeráció gépjármű-állománya, mint a lakosságszám - írja cikkében az rtl.hu. A fővárosaik és a Pest megyeiek egyre több gépjárművet vásárolnak, a szakértők szerint ez pedig olyan forgalmi és környezeti problémákat okoz, amelyeket nehéz egyik napról a másikra megoldani.
Félmillióval több az autó a Pest megyei utakon
Tosics Iván, a Városkutató Kft. ügyvezető igazgatója azt nyilatkozta az rtl.hu-nak a sokat kritizált budapesti kerékpársávokkal kapcsolatban, hogy „a városban nem ezek miatt van dugó, hanem azért, mert túl sok autó van. Ha meg akarjuk oldani a dugók problémáját, elsősorban azon kell gondolkodni, hogyan korlátozzuk az autók számát és forgalmát”.
Szavait a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is megerősítik. Ezek szerint az elmúlt két évtizedben, vagyis 2000 óta Budapesten 559 100-ről 710 752-re nőtt a gépjárművek száma, Pest megyében pedig 827 379 autót tartottak számon húsz éve, most pedig nagyjából félmillióval több, 1 328 803 autót.
Ekés András mobilitási szakértő szerint ha az elmúlt években összevásárolt, nagyjából 350 ezres autótöbbletet sorba állítanánk az úton, ez a sor Budapesttől Koppenhágáig tartana. Érthető tehát, hogy ennyi járművet egyszerűen lehetetlen bezsúfolni a fővárosba. Ekés András kiemelte, hogy az autók számának növekedése nem is arányos a lakosságszám növekedésével. Míg Budapesten 22, Pest megyében 38 százalékkal nőtt az autók száma, addig a főváros lakossága stagnált, a megyéé pedig mindössze kilenc százalékkal nőtt.
A megnövekedett forgalom a főváros levegőjére is súlyos hatással van. A légszennyezettség csendes gyilkos, ami Magyarországon is több mint tízezer ember haláláért felelős minden évben. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.