Ahogy arra az elnevezés is utal, akkor beszélünk félrenyelésről , ha az evés közben fogyasztott étel a légutakba kerül. Ennek eredményeként az érintettnél erős légszomj jelentkezik, ami fuldoklással és heves köhögéssel jár. A légzés sípolóvá válik, amennyiben pedig a rossz helyre jutott ételdarab vagy idegentest teljes egészében elzárja a légutakat, az érintett elszürkül és elkékül, akár el is ájulhat.
A félrenyelés legsúlyosabb szövődménye a fulladás okozta halál, amely abban az esetben fordul elő, ha a teljesen elzárt légutat nem sikerül időben felszabadítani.
A baj elhárításának elsődleges eszköze természetesen a köhögés, hiszen az így kiáramló levegő hivatott kisodorni a falatot vagy folyadékot a légutakból. Ha az érintett képtelen köhögni, 4-5 erőteljesebb ütést mérve a hátára is segíthetünk számára az idegentest kimozdításában. Amennyiben ez sem működik, akkor a Heimlich-féle műfogást javasolt alkalmazni.
Előfordulhat, hogy a lenyelt ételdarab bekerül az alsó légutakba, aminek akár visszatérő tüdőgyulladás is lehet a következménye.
Ha a félrenyelés súlyos, fontos, hogy az érintettet minél előbb megfelelő szakemberhez, illetve gyógyintézménybe juttassák.
A félrenyelésről bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!