„A közelmúltban sajtóhírekben arról lehetett olvasni, hogy férgek jelentek meg Pilis település ivóvízében. Fontos hangsúlyozni, hogy a nematodák (fonálféregek) nem azonosak a patogén bélférgekkel, nem okoznak betegséget” – közölte oldalán a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Veszélyes meginni a férgekkel szennyezett vizet?
Az ivóvíz minőségét szigorú előírások szabályozzák. A minőséget folyamatosan ellenőrzik a hatóságok, mintegy 100 különböző paramétert vizsgálva. Nézik például a mikroszkóppal kimutatható szervezetek jelenlétét is.
A nematodák – vagyis fonálféregek – az ivóvíz előállításra használt vizekben természetes módon fordulnak elő. Jelenlétük esetén az ivóvíz tűrhető minőségűnek minősül – az emberi egészségre tehát még ilyenkor is ártalmatlan. A fonálféregekkel szennyezett víz fogyasztása csak abban az esetben nem javasolt, ha azt a hatóság külön megtiltja. Háztartási felhasználás esetén sem jelentenek többletkockázatot az egészségre.
Az erőteljes, végbéltáji viszketés az egyik legjellemzőbb tünet, amely bélférgességre utalhat. Mutatjuk, mit tehetsz, hogy megszabadulj a parazitáktól, illetve megelőzd visszatérésüket.
Hogyan kerülnek fonálféregek az ivóvízbe?
A nematodák az ivóvízkezelő technológia hibája vagy nem megfelelő fertőtlenítés miatt kerülhetnek bele az ivóvízbe, de jelenlétük az ivóvízelosztó hálózat sérülését is jelezheti. Ha hosszabb ideig áll a víz, akkor a hálózati végágakon és a szűrők felületén baktériumok telepednek meg, valamint elszaporodhatnak az ivóvízhálózatban a fonalférgek.
Különösen könnyen elszaporodhatnak ezek a szervezetek a háztartási vízszűrőkön, ivóvíztisztító kisberendezéseken nem megfelelő karbantartás, szűrőcsere elmaradása esetén. Így a szűrőkön akár akkor is kialakulhat szennyezés, ha a szolgáltatott ivóvízben nincsenek kimutatható vagy parametrikus értéket meghaladó mennyiségben jelenlévő nematodák. Ilyen esetben az elszennyeződött kisberendezések soron kívüli karbantartása, a szűrők cseréje kiemelten fontos” – figyelmeztetetett az NNGYK.