Ahogy már nálunk is olvashattad, 2022 áprilisában két tinédzser felmászott egy vagon tetejére, és mindketten áramütést szenvedtek. A második fiatal azért ment a barátja után, hogy menteni próbálja őt. Utána 2 hónapig még az orvosok sem tudták megmondani, hogy a következő napot vajon megéri-e a kamasz. Végül, bár reménytelennek tűnt, Soma mégis túlélte a 25 ezer voltos áramütést.
A legtöbben azonban nem ilyen szerencsések, és életüket vesztik merészségük miatt. Az ilyen híreket olvasva pedig felmerül a kérdés, hogy mégis miért mászik fel bárki egy vonatra, az életét kockáztatva. A válasz egyszerű: valószínűleg fogalma sincs, hogy ezzel mekkora veszélynek teszi ki magát.
Az akciófilmek váratlan veszélye?
„Nem tudják a kamaszok, hogy mi történik velük a vonat tetején. Azért rengeteg film, sorozat van, ahol szaladnak a vonat tetején és semmi bajuk nem lesz. Azt gondolom, hogy a talán a tananyagból kimarad a valódi veszélyforrás egy pályaudvaron vagy egy vonattetőn” – hívta fel a figyelmet Korzenszky Klára klinikai szakpszichológus a Bethesda Gyermekkórház egyik podcast-beszélgetésében. A szakember szerint nagyon fontos lenne, hogy prevenciós programok keretében tájékoztatni tudják a fiatalokat a vonatra mászás valódi következményeiről.
„Egy pillanat elég a bajhoz”
A podcastben Gundel Takács Gábor műsorvezető a klinikai szakpszichológus mellett dr. Pálfalvi János égés- és plasztikai sebész rezidenssel is beszélgetett a gyermekkori égési sérülésekről. A szakember ismertette, hogy az égési sérüléseknek számtalan típusa van: forrázásos, nyílt láng általi, de akár elektromosság vagy vegyszer okozta égés is előfordul.