2005-ben még a vizsgált kullancsok 17,3 százaléka volt fertőző, ez az adat 2012-re viszont ijesztő mértéket öltött, már 30-50 százalékos fertőzöttséget állapítottak meg Magyarországon a szakemberek. Kapiller Zoltán, aki magát a kullancsok őrültjének” nevezi, évről évre próbálja felhívni a figyelmet a veszélyekre, elmondása szerint több-kevesebb sikerrel. Szerdán reggel például kullancsvadászatra indult a Margitszigeten, miután egy sajtótájékoztatón orvos kollégáival tájékoztatott a magyar kullancshelyzetről - írja a hvg.hu .
Közelebbit nem tudunk erről az új fajról, Kapiller viszont nem túl optimista. De nem is a rovar zavarja, hanem a hazai hozzáállás, ugyanis mivel a kullancs irtása lehetetlen, a környezetjárók felelőssége lenne, hogy megelőzzék, vagy ha megtörtént a találkozás a kellemetlen élősködővel , megfelelően reagáljanak rá.
Megfelelő ruházat és kullancsirtó
Sok a tévhit a kullanccsal kapcsolatban, onnan kezdve, hogy hogyan lehet elkerülni, odáig, hogy milyen tünetekre kell figyelni, ha fertőzött kullancs fúródott belénk. A megelőzés például elsősorban megfelelő ruházattal és kullancsirtó használatával lehetséges. Ha a természetben járunk tehát, fontos lenne zártabban öltözni, még akkor is, ha nagyon meleg van: ez akár könnyű anyagú, de hosszú ujjú és szárú ruhadarabokat jelent. A szabadon lévő testrészeken pedig elengedhetetlen lenne a kullancsirtó spray vagy kenőcs, a gyerekorvos például azt ajánlja, kisebbeken a golyós applikálót használjuk, hogy biztosan fedje a csuklót, nyakat, bokát a riasztószer.
A következő teendőt a természetjárás alatt kellene betartani, a szakemberek azt tanácsolják, 1-2 óránként nézzük át magunkat és családunkat. Minél előbb vesszük észre a kullancsot, annál kisebb a veszélye, hogy fertőző nyálát belénk köpje.