Föld: nagyobb a baj, mint hittük

Az iparosodás előtti korszakhoz képest 6,5-7 Celsius-fokkal is emelkedhet a Föld felszíni átlaghőmérséklete 2100-ig, amennyiben a globális szén-dioxid-kibocsátás üteme nem változik - derült ki két neves franciaországi kutatóközpont egymástól független klímamodelljeiből.

A friss mutatók meghaladják az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2014-es jelentésében szereplő számokat, valamint azt sugallják, hogy a 2015-ös párizsi klímavédelmi egyezmény célkitűzését - vagyis a Föld felmelegedésének az iparosodás előtti korszakhoz képest legfeljebb 2, de lehetőség szerint 1,5 Celsius-fokban való korlátozását - még nehezebb lesz megvalósítani.

globális felmelegedés, klímaváltozás, éghajlatváltozás, párizsi klímaegyezmény,
Kevesebb időnk van a felkészülésre és az alkalmazkodásra. Fotó: iStock

Nagy pusztulás várható

Gyorsabban melegszik Európa, mint várták. A részleteket itt olvashatja el!

Bár a globális átlaghőmérséklet még csak 1 Celsius-fokkal emelkedett, így is egyre pusztítóbb hőhullámok, aszályok, áradások, trópusi ciklonok és a tengerszint emelkedése sújtják a bolygót. A francia Nemzeti Meteorológiai Kutatóközpont (CNRM) és a Pierre Simon Laplace Intézet Klímamodellező Központjának két új modellje szerint azonban a megnövekedett légköri szén-dioxid-koncentráció könnyebben fel fogja melegíteni a Föld felszínét, mint azt a korábbi számítások sugallták. Amennyiben az eredmények igaznak bizonyulnak, akkor ez a magasabb "egyensúlyi klímaérzékenység" (ECS) azt fogja jelenteni, hogy az emberiség "szén-dioxid büdzséje" zsugorodni fog.

A szakemberek szerint a gyorsabb ütemű melegedés kevesebb időt enged az alkalmazkodásra és növeli az esélyét az olyan éghajlati fordulópontok bekövetkezésének, mint a permafroszt - állandóan fagyott talaj - olvadása, ami tovább erősítené a melegedést . Az IPCC óceánok és a Föld fagyott régióinak állapotával foglalkozó - egyelőre csupán vázlatos - különjelentése szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás mérséklése nélkül a felszíni permafroszt 33-99 százaléka elolvadhat 2100-ig. Ennek következtében pedig további több milliárd tonnányi üvegházhatású gáz kerülne a levegőbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.