A friss mutatók meghaladják az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2014-es jelentésében szereplő számokat, valamint azt sugallják, hogy a 2015-ös párizsi klímavédelmi egyezmény célkitűzését - vagyis a Föld felmelegedésének az iparosodás előtti korszakhoz képest legfeljebb 2, de lehetőség szerint 1,5 Celsius-fokban való korlátozását - még nehezebb lesz megvalósítani.
Nagy pusztulás várható
Bár a globális átlaghőmérséklet még csak 1 Celsius-fokkal emelkedett, így is egyre pusztítóbb hőhullámok, aszályok, áradások, trópusi ciklonok és a tengerszint emelkedése sújtják a bolygót. A francia Nemzeti Meteorológiai Kutatóközpont (CNRM) és a Pierre Simon Laplace Intézet Klímamodellező Központjának két új modellje szerint azonban a megnövekedett légköri szén-dioxid-koncentráció könnyebben fel fogja melegíteni a Föld felszínét, mint azt a korábbi számítások sugallták. Amennyiben az eredmények igaznak bizonyulnak, akkor ez a magasabb "egyensúlyi klímaérzékenység" (ECS) azt fogja jelenteni, hogy az emberiség "szén-dioxid büdzséje" zsugorodni fog.
A szakemberek szerint a gyorsabb ütemű melegedés kevesebb időt enged az alkalmazkodásra és növeli az esélyét az olyan éghajlati fordulópontok bekövetkezésének, mint a permafroszt - állandóan fagyott talaj - olvadása, ami tovább erősítené a melegedést . Az IPCC óceánok és a Föld fagyott régióinak állapotával foglalkozó - egyelőre csupán vázlatos - különjelentése szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás mérséklése nélkül a felszíni permafroszt 33-99 százaléka elolvadhat 2100-ig. Ennek következtében pedig további több milliárd tonnányi üvegházhatású gáz kerülne a levegőbe.