A hőség megviseli a szervezetet, fáradékonyabbak lehetünk, ezért javasolt sokat pihenni, kerülni a megerőltető fizikai munkát és mérsékelni a legmelegebb órákban a hosszan végzett sportolást, futást, kerékpározást a következő napokban - hívja fel rá a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye. Az autóval közlekedőket is fokozott óvatosságra intik, mert rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg.
Hogyan védekezhetük a hőség ellen?
A szakemberek azt javasolják, hogy a szabadságukat vízparton töltők a déli órákban kerüljék a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, illetve semmiképpen ne ugorjanak a vízbe felhevült testtel. A napsugárzás elleni védekezés is fontos, különösen a gyermekeknél. Magas faktorszámú naptej használatára ajánlott, amellyel időről időre újra be kell kenni a gyermeket, főleg ha a vízben játszanak.
Napégés esetén a bőrfelület hűsítése és bőrnyugtató készítménnyel való kezelése lehet a megoldás, napszúrás esetén – melynek tünetei közé tartozik a fejfájás, hányinger, hányás, levertség – pedig azt tanácsolják, hogy törekedjünk a bőséges folyadékbevitelre, a fájdalomcsillapításra és arra, hogy napsugárzástól védett helyen tartózkodjunk.
Továbbra is tűzgyújtási tilalom van az egész országban, tilos erdőkben és azok kétszáz méteres körzetében tüzet gyújtani. A kertben bográcsozni, grillezni, szalonnát sütni nem tilos, de amíg ennyire meleg és száraz az idő, inkább senki ne gyújtson tüzet a szabadban - áll az NNK és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében.