Legfontosabb a megelőzés!
A gyermekek és az idősebbek gyakrabban szenvednek égési sérüléseket. A gyerekek veszélyérzete kisebb, és ők ügyetlenebbek is, mint a felnőttek. A háztartásokban gyakoribb a forrázás. A kisgyermek megpróbálja nyújtózva elérni az asztalon, pulton lévő forró italt, véletlenül magára önti, vagy forró kamillás inhalálás közben ráborul a kamillatea. Az is előfordulhat, hogy túl közel hajol és belélegzi a forró gőzt, így akár a légutakban is kialakulhat égési sérülés. Az sem ritka, hogy a forró levessel siető anyuka kicsinyében megbotlik és ráönti, de a gyerekek által elérhető forróvízcsap is okozhat súlyos forrázást.
Az égési sérülések fő veszélyforrásai a gázfőző lapja, a grillező mellett hagyott forró fémeszközök, de ebbe a kategóriába sorolható a vasaló is. Az olajsütők forró olaja nagyon súlyos égési sérüléseket okoz. Sajnos nem egy eset ismert, amikor a napon felejtett csecsemő szenvedett súlyos égési sérülését! Ezek mellett nem ritkák az elektromosság és a vegyszerek okozta bőrsérülések sem.
Gyermek és felnőtt, hasonlóság és különbség
A gyermekeket ért égési sérüléseknek is négy fokozatuk van, ezek ellátása nem tér el egy felnőtt kezelésétől, néhány dolgot azonban szem előtt kell tartanunk! Erről a témáról a Tejföl helyett inkább csapvíz című cikkünkben olvashat részletesen.
A gyerekek testfelülete abszolút mértékben jóval kisebb a felnőttekénél, így ugyanaz a forró folyadék mennyiség nagyobb területet károsít. A testfelületet ért sérülés megítélésekor a 9-es szabály csak módosítva alkalmazható, gyermekeknél életkorfüggően a fej-test arány lényegesen eltér. A kis test és az arányaiban nagyobb testfelület miatt nagyobb lehet a folyadékveszteség és a hideg vizes hűtéssel is óvatosan kell bánnunk!
Égés, forrázás ellátása gyermekkorban
- akadályozzuk meg a további égést, óvatosan távolítsuk el a forró ruhadarabokat, de a bőrbe beleégett ruhákat nem szabad erőszakkal levenni;
- hűtsük az égés helyét folyó, hűvös csapvízzel legalább 20 percig;
- ha elérhető, használjunk égési kötszert;
- fedjük a sérülést fedő kötéssel.
A gyógyszertárakban kapható olyan égési kötszer (nem szabad összetéveszteni az enyhe napégésre ajánlott, reklámozott habokkal, krémekkel, spray-kkel), amely együttesen ellátja a hűtés, fertőtlenítés és kötözés funkcióját.
Mit ne tegyünk?
Ne tegyünk a sérült testfelületre semmilyen kenőcsöt, folyadékot (étolaj, tejföl), ne hűtsük a sérülést jéggel, mert ez szövetelhalást okozhat. Az égés nyomán keletkező hólyagokat ne szúrjuk ki, mert fokozzuk a fertőzésveszélyt.
Gyermekégések, forrázások súlyossága
Otthon kezelhető azon égés és forrázás, amely elsőfokú, és a gyermek tenyerénél nem nagyobb, másodfokú, de csupán néhány kisebb hólyag jelentkezett. Orvosi kezelést igényel, ha az első- vagy másodfokú égés az előbbieknél nagyobb. Hívjunk mentőt, ha az égés harmad- vagy negyedfokú, a testfelület 10%-át meghaladó másodfokú, az arcot, nyakat, nemi szervet érte, illetve ha leállt a gyermek légzése, vagy nehezen veszi a levegőt.