Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) június 28-án kiadott egy biztonsági közleményt , melyben arra figyelmeztette a szülőket, gondozókat és egészségügyi szolgáltatókat, hogy ne tegyenek nyakúszókat a csecsemőkre vízterápiás beavatkozások céljából. Különösen olyan csecsemők veszélyeztetettek, akik fejlődési hátrányban vannak vagy speciális kezelési igényűek. Például 1-es típusú gerincvelői izomsorvadásban (SMA), Down-szindrómában vagy agyi bénulásban szenvednek.
A figyelmeztetésre az után került sor, hogy egy csecsemő meghalt, egy másik pedig kórházba került a babanyakúszók használatával kapcsolatos súlyos nyaki sérülések miatt. A közlemény szerint mindkét esetben fennállt, hogy a gondozók nem közvetlenül felügyelték a csecsemőket. Az ügynökség arra is célzott, hogy lehetnek más esetek is, amelyeket eddig nem jelentettek. Hozzátették: a nyakúszók okozta halálesetek vagy súlyos sérülések igen ritkák, de az egészségügyi szolgáltatóknak, a szülőknek és a gondozóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy ezek az események előfordulhatnak és elő is fordulnak.
Mi az a nyakúszó?
A nyakúszók olyan felfújható műanyag gyűrűk, amelyek a fejet és a nyakat tartják, miközben a kisgyermek a vízen úszik. Amerikában egyes nyakúszókat már 2 hetes korú csecsemők, valamint olyan csecsemők számára forgalmaznak, akik olyan betegségekben szenvednek, mint az 1-es típusú gerincvelői izomsorvadás (SMA), a Down-szindróma, az agyi bénulás vagy a traumás agysérülés (TBI). Számos gyártó úgy népszerűsíti a nyakúszókat, mint a terapeuták által a vízterápiában használt bevett eszközt. Illetve a szülők és a gondozók is használják ezeket az eszközöket a baba fürdetése és úszás közben – írta az Everyday Health egészségügyi portál.
Az ABC News által megszólaltatott gyermekorvos szerint nincs ellenőrzött adat arra vonatkozóan, hogy a nyakúszók jótékony hatásúak lennének a csecsemők egészségére. Szerinte semmilyen felfújható eszköz nem tekinthető biztonságosnak a vízben, ha csecsemőkről van szó. Az FDA szerint a nyakúszók használatának kockázatai közé tartozik a fulladás és fulladás miatti halál, valamint a baba nyakának megerőltetése és sérülése.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt tanácsolja a szülőknek, hogy ne használjanak úszást segítő eszközöket, például a nyakúszókat kisgyermekek esetében. A szervezet szerint ezek a felfújható eszközök nem helyettesítik a jóváhagyott mentőmellényeket, és hamis biztonságérzetet adhatnak a gyerekeknek és a szülőknek. A szervezet azt ajánlja, hogy a gyerekeket soha ne hagyják egyedül a medencében vagy annak közelében, még egy pillanatra sem. A fulladás megelőzésének legjobb módja a szoros szülői felügyelet, lehetőleg karnyújtásnyira a gyermektől.
Magyarországon is kaphatók a csecsemők számára készült nyakúszók a bolti forgalomban, de az nem ismert, hogy eddig bármilyen problémát okoztak volna.