A veszélyre az Északerdő Zrt. hívta fel a figyelmet a Facebookon. Mint azt a bejegyzésben írják, az elmúlt időszak csapadékosabb időjárás kedvezett a "fehér galléros gyilkos", azaz a gyilkos galóca növekedésének. Éppen ezért nagyon óvatosnak kell lenni, egy olyan fajról van szó ugyanis, amely a hazai gombamérgezéses esetek 98 százalékáért felelős.
A poszt szerint a probléma megelőzését két fontos szabály betartása segíti. Egyrészt az úgynevezett 3F szabálya, amely annyit tesz, hogy a kifejlett gyilkos galóca lemeze, tönkje és bocskora egyaránt fehér színű. Másrészt a természetben gyűjtött gombát feltétlenül meg kell vizsgáltatni gombaszakellenőrrel fogyasztás előtt.
Mint azt korábban megírtuk, a gyilkos galóca júniustól októberig erdőtalajon, főleg tölgyfák alatt terem. A fehér példányok az ehető csiperkéhez hasonlíthatnak, de a csiperkéknek kezdetben rózsaszín, majd sötétbarna lemezük van, illetve nincs bocskoruk. A gyilkosgalóca-mérgezés fogyasztás után 12-16 órával csillapíthatatlan hányást, hasmenést okoz. A második szakaszban egy látszólagos javulás után egyre fokozódó sárgaság, májsejtkárosodás jön létre, és májkóma következhet be.
Borítókép: Getty Images