Győrfi Pál: 30 ezer betegnek segített az új sürgősségi rendszer

„A betegek visszajelzései egyértelművé teszik: a program jól működik, idejében és rendben megkapják a szükséges ellátást” – árulta el Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a sürgősségi alapellátási ügyeleti rendszer tavaly júliusban elindított modellprogramja tapasztalatairól. Egy év alatt 30 ezer egészségügyi esetet láttak el a program munkatársai Hajdú-Bihar megyében.

Az ügyeleti rendszer lényege, hogy a segítségre szoruló betegek telefonon léphetnek kapcsolatba egy szakképzett mentésirányítóval, aki aztán vagy tanácsot ad panaszaik helyes kezeléséhez, vagy a legközelebb ügyeletre irányítja őket, illetve súlyos esetekben riasztja a mentőszolgálat egységeit. A rendszer kísérleti jelleggel, európai uniós támogatással Hajdú-Bihar megyében indult el elsőként az országban 2021. júliusától. Itt összesen 22 telephelyet alakított ki a mentőszolgálat, és szakképzett mentőtisztek, valamint úgynevezett APN-ápolók csatlakoztak az ellátáshoz.

Mint azt Győrfi Pál a haon.hu-nak nyilatkozva elmondta, „sok olyan szakember kapcsolódott be a munkába, akik számára személyes kihívást és nagy lehetőséget jelentett, hogy a korábbiaknál érdekesebb feladatkörben, talán nagyobb felelősséggel, újabb kompetenciákkal vehetnek részt az ellátásban. Ennek köszönhetően a kezdetektől fogva tudjuk az ügyeletet gyakorlatilag zavartalanul működtetni.” Hozzátette, bár az uniós projekt mostanra lezárult, az ügyeleti rendszer továbbra is működik.

A rendszerben dolgozó mentőtisztekről szólva kifejtette, felsőfokú egészségügyi végzettséggel rendelkező szakemberekről beszélünk, akik – megfelelő szakmai kontroll és szigorú előírások betartása mellett – lényegében orvosi munkakörben dolgoznak, orvosi szakfeladatokat látnak el. Az APN-, avagy a kiterjesztett hatáskörű ápolók (Advance Practice Nurse, APN) pedig speciális képzésük révén egy-egy területre – jelen esetben a sürgősségi betegellátásra – nemcsak tudást, hanem felhatalmazást is kapnak. A modellprogramként működtetett ügyeleti rendszert egy év alatt 30 ezer beteg kereste fel. Közülük 25 ezer esetet a helyszínen láttak el a mentőtisztek és APN-ápolók, így nem kellett őket kórházba vinni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra