Néhány cikk grapefruit vagy kifacsarva egy pohár frissítő igazán egészséges, tele C- és A-vitaminnal, káliummal. Van azonban egy rossz tulajdonsága: ez a gyümölcs számos gyógyszer – egyebek mellett a koleszterinszintcsökkentők, szorongásoldók, különféle szív- és allergiagyógyszerek, valamint kilökődésgátlók – hatását megzavarhatja – írja az IFL Science.
Veszélyesen megsokszorozhatja a gyógyszer hatását
A grapefruit ugyanis a gyógyszer abnormálisan magas szintjét eredményezheti a véráramban. Ennek oka, hogy a grapefruitlé kölcsönhatásba lép a belekben található citokróm nevű enzimmel, amely számos különböző típusú gyógyszer lebontásáért felelős. A grapefruitban található, furanokumarinok néven ismert vegyületekből származó részecskék úgy kötődnek az enzimhez, hogy visszafordíthatatlanul blokkolják annak működését. Ennek eredményeképpen több olyan gyógyszermolekula kerül a véráramba, amelyre az enzim hatással van.
A grapefruit fogyasztásának hatása egyénenként eltérő lehet. Bizonyos esetekben a véráramba kerülő gyógyszer szintje akár súlyos mellékhatásokkal járhat. Egy esettanulmányban például egy májátültetésen átesett beteg, aki a kilökődés kockázatának csökkentése érdekében a takrolimusz nevű gyógyszert szedte, akut veseműködési zavarral került kórházba. Kiderült, hogy egy hét alatt több mint másfél kilónyi lekvárt fogyasztott, és történetesen a lekvár több mint fele grapefruitból állt. Ennek eredményeképpen a páciens vérében 326-592 százalékkal nagyobb koncentrációban volt jelen a gyógyszer, mint kellett volna, ez pedig károsította a veséit.