Halálos kórt terjesztenek a makákók

Komoly egészségügyi kockázatnak teszik ki magukat a turisták, akik ellátogatnak a floridai Silver Springs Nemzeti Parkba. A helyi hatóságok szerint ugyanis a területen élő makákók az emberre halálos veszélyt jelentő herpeszvírust hordoznak.

Házi kedvenceink is terjeszthetnek komoly fertőzéseket, különösen az egzotikus állatok esetében magasabb a kockázat. Részletek itt.

Mint arra az amerikai járványügyi központ (CDC) kutatói felhívták a figyelmet, a majmok mintegy negyede fertőzött herpesz B vírussal, avagy McHV-1-gyel. Az állatoknál a kórokozó csupán enyhe tüneteket okoz, az emberi szervezetben viszont akár fatális szövődményeket kiváltó megbetegedést is előidézhet. A kezeletlen betegek 70 százaléka nem éli túl a találkozást a vírussal.

Emberre halálos veszélyt jelentő vírust hordoznak a floridai makákók
Emberre halálos veszélyt jelentő vírust hordoznak a floridai makákók

A herpeszvírusok már évmilliók óta fertőzik a főemlősöket, az egyik törzs pedig nagyjából 1,6 millió éve terjedt át a korai emberekre a csimpánzokról. A herpesz B vírust viszont néhány makákófaj hordozza csupán, így a tudósok úgy vélik, ezek az állatok a vírus természetes gazdatestjei. Az emberi immunrendszer ugyanakkor kevésbé tud hatékonyan fellépni ezekkel a behatolókkal szemben, emiatt a fertőzés nyomán fellépő betegség súlyos agysérülést és halált okozhat az érintetteknél.

Milyen veszélyt hordoz magában a macskák karmolása? Az úgynevezett macskakarmolási betegségről ide kattintva olvashat részletesen.

A kórképet először 1932-ben azonosították, azóta pedig összesen 50 esetet dokumentáltak az Egyesült Államokban, amelyek közül 21 halálos kimenetelűnek bizonyult. A fertőzések jelentős része a makákók karmolásával és harapásával terjedt át. A Silver Springs Nemzeti Parkban ugyancsak a harmincas években engedtek ugyanis szabadon nagyjából egy tucat rhesusmajmot (Macaca mulatta), amivel a helyi turizmust kívánták erősíteni. Azóta a populáció 175 példányra bővült a parkban, a környező területeken pedig több száz további főemlős él szabadon.

Már korábbi tanulmányok is azonosították a herpesz B vírust az állatokban, a CDC szakemberei ugyanakkor frissen publikált tanulmányukban pontos számokkal is tudnak szolgálni. A kutatók egyaránt vizsgáltak vér-, ürülék- és nyálmintákat, valamint a majmok élőhelyéről származó talajmintákat. Az összesen 317 makákótól levett vérminták alapján kimutatták, hogy 84 majom fertőzött a vírussal, illetve a fertőzöttség esélye az életkorukkal növekszik. A szakemberek a nyálminták 14 százalékában is megtalálták a vírushoz köthető DNS-t.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra