Az első repülőt a holland királyi család tagjai és Mark Rutte kormányfő fogadta a reptéren, majd egymás után érkeztek a halottaskocsik a koporsókért. A két katonai gép összesen 40 koporsót hozott Hollandiába az ukrajnai Harkiv repülőteréről - írja a hvg.hu .
A katonai gépek földet érése előtt öt perccel országszerte megkongatták a harangokat Hollandiában, mindenütt félárbocra eresztették a lobogókat. Országszerte egyperces néma csenddel emlékeztek meg az áldozatokról.
Az ukrajnai Harkovban szerda délelőtt búcsúztatták az áldozatokat egy rövid ceremónián, amelyen Vladimir Grojsman ukrán miniszterelnök-helyettes is ott volt. "Ma elindultok haza" - mondta a harkovi repülőtéren a holland kormány képviselője. "Hosszú lesz az út" - tette hozzá, és megígérte: a holland kormány mindent megtesz azért, hogy a halottakat a lehető leggyorsabban azonosítsák. Ezt a műveletet Hilversumban végzik majd.
Egyelőre nem tudni, hogy a többi halottat pontosan mikor viszik haza, de a tervek szerint péntekre már Hilversumban lesznek.
Több hétig eltarthat az azonosítás
A Nederlands Forensisch Instituut ) szakértői az Interpol szabályai szerint végzik majd az azonosítást. Ehhez többek között ujjlenyomatokat, fogazatot, illetve DNS-mintákat vizsgálnak majd meg.
Az intézet már végzett ilyen munkát, 2010-ben például egy líbiai repülőszerencsétlenség áldozatait - 103 holttestet - 30 nap alatt azonosították.
A lap információi szerint a szakértők már minden, az áldozatokról elérhető információt igyekeztek megszerezni a holland hozzátartozóktól. (Ilyenkor például az is óriási segítség, ha egy hajkeféből kinyerhetik az áldozat hajszálait.) Továbbá az áldozatok háziorvosaitól és fogorvosaitól is bekérték a szükséges adatokat, amelyek segíthetik az azonosítás folyamatát. A helyszínen a holttestekből is vesznek mintákat, és összehasonlítják a már ismert adatokkal.
A Malaysia Airlines július 17-én Kelet-Ukrajna felett lezuhant utasszállítóján 298-an vesztették életüket, közülük 193-an hollandok voltak.