A legtöbb ember számára ismerős a kép: egy hosszú nap után egyszerűen lerogyunk a tévé elé, és csak akkor állunk fel, ha lefekvésre kerül a sor. A szakemberek szerint a sok tévézés egyértelműen káros, spanyol kutatók pedig most azt is meghatározták, mennyi a maximum, amit érdemes a képernyő előtt tölteni.
Dr. Miguel Martinez-Gonzalez és csapata, a navarrai egyetem kutatói 13.284, egészséges, de többnyire ülő életmódot folytató spanyol diplomás adatait elemezték. A vizsgált alanyok átlagéletkora 37 év volt, és nagyjából nyolc évig követték őket. Ez idő alatt 97 haláleset fordult elő, melyek közül 19-et lehetett kardiovaszkuláris okokra visszavezetni, 46-an hunytak el rákban, 32-en pedig más ok miatt vesztették az életüket.
Kiderült, hogy akik naponta legalább 3 órát tévéztek, megkétszerezték annak az esélyét, hogy idő előtt halnak meg - halálokra való tekintet nélkül. Ez a megállapítás még akkor is igaznak bizonyult, ha más, a korai halálozás esélyét növelő tényezőket is figyelembe vettek.
A kutatók szerint ez azonban csak azokat érinti, akik televíziót néznek. A sok autóvezetés és a számítógépezés, illetve a korai halálozás között nem találtak összefüggéseket (annak ellenére, hogy ezek is az ülő életmód kritériumai közé tartoznak).
"Ahogy egyre öregebbek leszünk, egyre inkább jellemző lesz ránk az ülő életmód, növelni a fizikai aktivitással töltött időt és csökkenteni azt, amíg tévéznek, napi maximum egy-két órára."