A bejelentők mindhárom esetben megtévesztették a mentésirányítót, hiszen olyan egészségügyi problémák miatt foglalták le a mentőegységet, amelyeken a sürgősségi kompetenciákkal rendelkező életmentők tudtak volna a legkevésbé segíteni – írja a mentőszolgálat a Facebookon. Egy esetben például egy családi veszekedéshez hívták ki a mentőt, holott senki sem sérült meg. Egy másik esetben pedig egy 20 év körüli eszméletlen férfihez hívott segítséget a bejelentő. Csakhogy a férfi a közeledő sziréna hangjára felébredt, és még a bejelentőt is szó nélkül hátrahagyva elszaladt a helyszínről.
„Anyádat hívd, ne a 112-t!” – üzente 2018-ban közös kampányában a rendőrség, a mentőszolgálat és a katasztrófavédelem. A figyelemfelhívó akció kiváltó oka az volt, hogy a 112-es segélyhívóra évente befutó 5 millió hívásból 4 millió nem valós segélyhívás. A készenléti szervek kapacitásainak felesleges lefoglalása pedig ahhoz vezethet, hogy amikor valóban szükség lenne segítségre, nem marad, aki azonnal kivonuljon a bajbajutottakhoz.
Mint az az Országos Mentőszolgálat oldalán olvasható, a segélyhívót mentőellátás céljából csak az alábbi esetekben szabad hívni.
- Ha életveszély vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés stb.).
- Baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén.
- Megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt.
- Ha erős fájdalom, vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás stb.).
- Ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg ön- és közveszélyessé válik.