Hasmenéssel, hányással járó vírus terjed
Dr. Gonda Mária szekszárdi gyermekorvos szerint, nyáron nem ritkák a felsorolt tünetek, melyek mögött vírusfertőzés húzódik meg. Bárhol össze lehet szedni a betegséget. A mértéke attól függ, kinek mennyire gyenge az immunrendszere, illetve maga a fertőzés milyen erősségű. Van, akinél csak hasfájás jelentkezik kisebb hőemelkedéssel, van, akinél hányingerrel, hasfájással, esetleg hányással, erős lázzal - nyilatkozta a szakember a Teol.hu-nak .
Dr. Gonda Mária azt is elmondta, ilyenkor a legfontosabb teendő, hogy hűvös szobában pihenjen a beteg, minél több folyadékot igyon, ami lehet limonádé, gyümölcstea, gyümölcslé. A betegség első huszonnégy órájában csak a folyadékot pótolják, így tehermentesül a gyomor. Ha már nem hány, nincs hányingere a betegnek , akkor jöhet a ropi, alma babapiskótával, banán, főtt krumpli.
Mennyi a vírus betegség lefolyása?
A következő nap, ha már összeálló a széklet, akkor szárazabb húst (csirkemellet sütve) is ehet, esetleg tészta is szóba jöhet. Nagyon fontos a bélflóra támogatása hasmenésnél, erre kiváló probiotikumok vannak , melyek az immunrendszert is erősítik. A boltban kapható joghurtok betegség esetén nem elég hatékonyak. Maga a vírusos betegség lefolyása kisebb fertőzésnél általában 2-3 nap, míg súlyosabb esetben akár egy hétig is eltarthat.
Fontos hangsúlyozni, hogy a vírusos, hasmenéses beteget célszerű elkülöníteni még családon belül is. Természetesen az szóba sem jöhet - enyhébb esetben sem - hogy bölcsődébe, óvodába vagy bármilyen eseményre, zsúrra, strandra vigyük, amíg bármilyen tünete - híg széklet, hőemelkedés - van még. A gyermekorvos szerint aki így tesz, az nagyon felelőtlen, mert nemcsak a többi gyereket sodorja veszélybe, de a sajátját is azzal, hogy a gyengébb lefolyású betegségéből akár súlyosabb is lehet. Ki kell pihenni a fertőzést.