Hiába az árstop, mégis többet fizetünk élelmiszerekért

Lehetetlen ellenőrizni, hogy a kereskedők az élelmiszerárstop miatt kieső bevételeiket más termékek áremelésével átterhelik-e költségként a vásárlókra. Éppen ezért nem is kérdés, hogy ténylegesen megteszik-e – mutatott rá dr. Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a január 13-i kormányinfón létező veszélyként nyilatkozott arról, hogy a kereskedők az árstoppal érintett termékeken keletkező veszteségeiket beépítik majd más termékek árába. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kormány ezt figyelni fogja – emlékeztet cikkében az RTL.hu. A jelenlegi szabályozás alapján október 1-ig van érvényben árstop a kristálycukorra, a BL 55-ös búzafinomlisztre, a finomított napraforgó-étolajra, a házi sertéscombra, a csirkemellre, a csirke far-hátra, valamint a 2,8 százalékos zsírtartalmú UHT tehéntejre. A lap a Kormányzati Tájékoztatási Központnál érdeklődött, hogy az állam milyen eszközökkel, eredményekkel lépett fel az esetleges költségáthárítások ellen. Válasz viszont nem érkezett a megkeresésekre.

élelmiszerüzlet, bolt, vásárlás, fiatal női vásárló
A szakember szerint más termékek árába építik be a kereskedők az élelmiszerárstop miatt kieső bevételeiket. Fotó: Getty Images

Dr. Molnár László a lapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, nem véletlen a kormány hallgatása az ügyben. Ennek oka, hogy a jelenlegi helyzetben gyakorlatilag lehetetlen ellenőrizni a költségáthárításokat. „26 százalékos árindexnél nem lehet ilyen méréseket végezni. Más helyzetben esetleg meg lehetne nézni, hogy a kereskedő ugyanazt az árrést teszi-e az árstoppal nem érintett termékekre, mint korábban, de most, amikor nőnek az előállítási és az alapanyagköltségek, ez lehetetlen” – hangsúlyozta a szakértő, aki szerint így nem is kérdés, hogy áthárítják-e a költségeket a kereskedők.

Molnár úgy véli, mivel a következményeit nem a kormánynak kell viselnie, ezért minden bizonnyal október után is maradni fog az élelmiszerárstop. Hasonlóképpen megmaradhat az üzemanyagokra vonatkozó ársapka, még ha esetleg az árküszöböt meg is emelik. Ez utóbbit azzal indokolta, hogy az üzemanyagárak sokkal nagyobb súllyal esnek latba az infláció alakulásában. Márpedig a kormánynak érdeke, hogy leszorítsa az inflációs adatokat. Molnár László szerint az üzemanyagárstop kivezetése éves szinten hozzávetőlegesen 4-5 százalékot tenne az inflációra, míg az élelmiszerár-sapkák 0,5-1 százalékpont között fogják vissza azt. A GKI júliusi elemzése szerint Magyarország az Európai Unió éllovasa lenne a fogyasztói árak emelkedésében az árrögzítés nélkül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.