A dohányzásmentes világnap alkalmából bemutatott programot az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) dolgozta ki. Kenyában már vannak eredményei, de más országokra, sőt kontinensekre is kiterjesztenék. Rüdiger Krech, a WHO egészségmegőrzésért felelős igazgatója elmondta, negatív rekordnak számít, hogy 349 millió ember szenved világszerte súlyos élelmiszerhiánytól, miközben 124 országban, 3,2 millió hektáron termesztenek dohányt.
Krech szerint el kell oszlatni azt a tévhitet hogy a dohányipar jelentősen hozzájárul a gazdasági növekedéshez. A valóság ugyanis az, hogy a dohánytermelés részesedése a nemzeti össztermékben mindössze öt országban haladja meg az egy százalékot: Malawiban, Mozambikban, Zimbabwéban, Tanzániában és Észak-Macedóniában.
Mikrohitelekkel ösztönzik a gazdákat
A WHO adatai alapján a helyzet aggasztó, mert egyre több dohánytermelő vállalkozás települ Afrikába, ahol az utóbbi 18 évben 20 százalékkal nőtt a dohányültetvények összterülete. A szervezet azzal vádolja a dohányipart, hogy kiszolgáltatott helyzetben tartja a termelőket, akiknek nincs beleszólásuk az ármeghatározásba és a termékek minőségébe, így nem csoda, ha eladósodnak. Ezért mikrohitelprogramot dolgozott ki a csapdába csalt dohánytermelő gazdák megsegítésére, hogy könnyebben törleszthessék a nagyvállatokkal szemben fennálló adósságaikat. A program már sikeresen működik Kenyában, ahol az utóbbi egy évben több mint kétezer termelő kapott anyagi segítséget. A jövő év végéig további négyezer kenyai gazdát kívánnak támogatni, Zambiában pedig ezer termelőt.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a programmal összefüggésben azt emelte ki, hogy évente 8 millió ember hal meg a dohányzás következtében. Ezért az egészséges életmód térnyerését kívánják elősegíteni annak ösztönzésével, hogy a dohánytermelésről az élelmiszertermelésre álljanak át a gazdálkodók.