Feltűnően sok beteg végtagját amputálják úgy, hogy előzőleg nem végezték el náluk az érrekonstrukcióhoz szükséges vizsgálatot, tehát az érfestést . Ezen az arányon mindenképpen javítani kell, hogy az amputációs rátát csökkenteni lehessen - mutatott rá Dénes Tamás az Inforádiónak adott interjújában.
A szakszervezeti elnök hozzátette, a szakma javaslatai ellenére sem jöttek léte Magyarországon az úgynevezett érellátási centrumok.
A rekonstrukciós műtét veszteségesebb a kórháznak
Kitért rá, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jelenleg beavatkozástól függően több pénzt ad egy végtag eltávolítására, mint a megmentését célzó műtétre. Így például többet fizet egy lábamputációért, mint ha az orvosok megpróbálnák megmenteni a beteg végtagját. Mindemellett nem arról van szó, hogy a magasabb finanszírozásért döntenének az amputáció mellett, hanem arról, hogy a betegek ellátásával veszteséget termelnek a kórháznak.
Dénes Tamás elmondta, náluk a betegek 60-70 százalékánál nem vizsgálták meg az amputációt megelőzően, hogy rekonstrukciós érműtéttel megmenthető-e a lába.
A szakszervezet nem lát kiutat
A szakszervezetnek nem feladata, hogy az egészségügyi államtitkársággal tárgyaljon, csak besegítünk és be is fogunk segíteni, mert akinek a feladata lenne, nem végzi el. Mi állandóan nyitottak vagyunk a szakmai tárgyalásra, de nem igazán látjuk a kiutat, mert nem kap olyan támogatást az EMMI és ezen belül az egészségügyi szaktárca, hogy ezekkel a problémákkal meg tudjon küzdeni - fogalmazott a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke.