A BMJ Case Reports című folyóiratban közölt esettanulmány középpontjában egy 70-es életéveiben járó, ugyanakkor rendkívül sportos és jó fizikai egészségnek örvendő nő áll. Mindennap eljár edzeni, a baj is a lakhelyéhez közeli egyik edzőteremben érte. Edzés után a szaunába ment nyújtani, ahol körülbelül 45 percet töltött el. Mint azt a LiveScience írja, a hosszas gőzfürdőnek akkor szakadt vége, amikor a nő váratlanul elájult és összeesett. Kihívták hozzá a mentőket, akik megállapították, hogy a beteg testének maghőmérséklete 42 Celsius-fokra szökött fel – mintegy 5 fokkal magasabbra a normálisnál. Csak az összehasonlítás kedvéért: 39 fok feletti testhőmérséklet esetén már magas lázról beszélünk.
A szaunázás ritka, de annál súlyosabb veszélye
Nem ez volt az egyetlen aggasztó tünet. A nők vérnyomás lezuhant, pulzusa rendkívül felgyorsult. Így aztán azonnal kórházba szállították. Az ottani vizsgálatok során az orvosok súlyos hőgutát diagnosztizáltak nála. A forró környezetben végzett testmozgás meghaladhatja a szervezett beépített hőszabályozó rendszerének képességeit, ezáltal a maghőmérséklet 40 fok fölé szökhet. Mindebből többszervi elégtelenség alakulhat ki, sőt, fennáll a halál kockázata, amennyiben az érintett nem kap időben megfelelő kezelést. A brit nő esetében a hőguta rohamokat, szívrohamot, máj- és vesekárosodást, illetve vérrögképződést eredményezett szövődményként.
A sürgősségin intravénásan folyadékot és gyógyszereket adtak neki, hogy stabilizálni tudják a létfunkcióit, miközben ventilátorokkal és nedves törölközőkkel igyekeztek hűteni a testét. Egy órával a kórházi felvételt követően a maghőmérséklete 36,4 fokon normalizálódott, két órával később pedig visszanyerte az eszméletét. Végül sikeresen felépült, és 12 nap után hazaengedték az orvosok. Világszerte kevesebb mint tíz hasonló esetet jelentettek eddig, amikor szaunázás közben kapott volna bárki hőgutát, köztük három krónikus beteg halálesetéről készült feljegyzés.
A történtek kapcsán dr. William McIver, a Birminghami Egyetem klinikai munkatársa, a tanulmány egyik szerzője a hosszas szaunázás veszélyeire figyelmeztet, különösen krónikus betegek, illetve alacsony folyadékbevitel esetén. A mostani eset érintettje is túl kevés folyadékot vett magához, mielőtt bement volna a gőzfürdőbe, ami minden bizonnyal nagyban hozzájárult a hőguta fellépéséhez.
Borítókép: Getty Images