Így hat a hőség az egészségre

Nem kell klímatudósnak lenni ahhoz, hogy észrevegyük az évtizedek óta tapasztalható globális hőmérséklet-emelkedést és annak hatásait. A szélsőséges hőség és hőhullámok gyakorisága és intenzitása a 21. században tovább fog emelkedni az éghajlatváltozás miatt.

A WHO által összefoglalt információk a hőhullámokról és a hőség egészségre gyakorolt hatásairól segíthetnek megérteni, hogyan kezeljük a várható helyzeteket a közeljövőben.

Hőhullámnak olyan időszakot neveznek, amikor a hő szokatlanul forró napok és éjszakák sorozatán keresztül halmozódik fel. A hőhullámok gyakorisága, időtartama, intenzitása és nagysága láthatóan növekszik az éghajlatváltozás miatt. Márpedig még az alacsony és közepes intenzitású hőhullámok is jelentősen befolyásolhatják a veszélyeztetett lakosság egészségét és életminőségét.

A hosszú ideig tartó hőség egyre fokozódó stresszt okozhat az emberi szervezetben, növelve a hőhatás okozta betegségek és akár a halál kockázatát. A hőhullámok rövid időre nagy tömegeket érinthetnek, gyakran közegészségügyi vészhelyzeteket: többlethalálozást, valamint lépcsőzetes társadalmi-gazdasági hatásokat (például a munkaképesség romlását, és a termelékenység csökkenését) eredményezhetnek.

Az egészségügyi szolgáltatások kapacitása is csökkenhet, amikor a hőhullámokat áramhiány kíséri, és ez megzavarja az egészségügyi létesítményeket, a közlekedést vagy a vízügyi infrastruktúrát. A népesség elöregedése és a nem fertőző betegségek (légzőszervi és szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, demencia, vesebetegség és váz- és izomrendszeri betegségek) növekvő gyakorisága azt jelenti, hogy több embercsoport is egyre érzékenyebbé válik a negatív hőhatásokra. A városokat nem úgy tervezték, hogy minimalizálják a hő felhalmozódását és termelését, a zöldterületek elvesztésével és a nem megfelelő építőanyagokkal (például fémtetőkkel) készített lakások pedig felerősítik az emberek túlzott hőnek való kitettségét.

Beszéljenek a tények:

  • A hőség fontos környezeti és foglalkozás-egészségügyi veszély. A hőstressz az időjárással összefüggő halálesetek vezető oka, és súlyosbíthatja az alapbetegségeket, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget, a mentális egészséget, az asztmát, és növelheti a balesetek és egyes fertőzések átvitelének kockázatát.
  • A szélsőséges hőségnek kitett emberek száma exponenciálisan növekszik az éghajlatváltozás miatt a világ minden régiójában. A 65 év felettiek hőséggel összefüggő halálozása 2000 és 2021 között, mintegy 85%-kal nőtt.
  • A tanulmányok szerint 2000 és 2019 között évente körülbelül 489 000 hőséggel összefüggő haláleset következett be, ezek 45 százaléka Ázsiában, 36 százaléka pedig Európában.
  • A hővel szembeni sebezhetőséget mind fiziológiai tényezők (például életkor és egészségi állapot) mind úgynevezett expozíciós tényezők, például foglalkozás és társadalmi-gazdasági körülmények alakíthatják.
  • A hőség negatív egészségügyi hatásai előre láthatóak és nagymértékben megelőzhetők konkrét közegészségügyi és több ágazatot érintő szakpolitikai beavatkozásokkal. A WHO iránymutatást adott ki a közegészségügyi intézmények számára a szélsőséges hőkockázatok azonosításához és kezeléséhez. Az éghajlatváltozással kapcsolatos fellépés az átfogó felkészültséggel és kockázatkezeléssel kombinálva életeket menthet.
Madridban egy utcai hőmérő, nyáron Fotó: Getty Images
Madridban egy utcai hőmérő, nyáron Fotó: Getty Images

Hogyan befolyásolhatja a hő az egészségünket?

Az emberi testben tárolt hő mennyiségét a következők kombinációja határozza meg:

  1. a környezeti hőstressz (például magas hőmérséklet, magas páratartalom, alacsony szél, magas hősugárzás) miatt az anyagcsere-folyamatokból származó, belsőleg keletkező hő kiküszöbölése,
  2. a hőveszteség akadályát képező ruházat,
  3. a környezetből származó külső hőnyereség.

A szervezet képtelensége a belső hőmérséklet szabályozására és a hőnyereség kiküszöbölésére, ami növelheti a hőkimerülés valamint a hőguta kockázatát. Az, hogy a szervezet megpróbálja lehűteni magát, a szívet és a vesét is megterheli. Ennek eredményeként a szélsőséges hőség súlyosbíthatja a krónikus állapotok (szív- és érrendszeri, mentális, légzőszervi és cukorbetegség) egészségügyi kockázatait, és akut vesekárosodást okozhat.

Mit tehetünk mégis?

  • Maradjunk zárt helyen, ne menjünk ki és ne végezzünk megerőltető tevékenységet a legmelegebb napszakban!
  • Maradjunk árnyékban! Jó tudni, hogy a napon észlelt hőmérséklet 10–15 fokkal is magasabb lehet.
  • Figyeljük a hivatalos hőségriasztásokat!

Tartsuk hűvösen otthonunkat!

  • Használjuk az éjszakai levegőt a lakás hűtésére azáltal, hogy sötétedés után kinyitjuk az ablakokat.
  • Napközben, amikor a külső hőmérséklet magasabb, mint a beltérben, be kell zárni az ablakokat, és lefedni redőnyökkel vagy függönyökkel, a közvetlen napfény blokkolása miatt. A lehető legtöbb elektromos eszközt kapcsoljuk ki!

Soha ne hagyjunk gyermekeket vagy állatokat parkoló járművekben, mivel a hőmérséklet gyorsan veszélyesen magasra válhat!

  • Csak akkor használjunk elektromos ventilátorokat, ha a hőmérséklet 40 °C alatt van. 40 °C feletti hőmérsékleten ugyanis a ventilátorok melegítik a testet.
  • Légkondicionáló használata esetén állítsuk a termosztátot 27 °C-ra, és kapcsoljuk be az elektromos ventilátort - ettől a helyiség hőmérséklete 4 fokkal hűvösebbnek érződik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +31 °C
Minimum: +17 °C

Sok napsütés várható a gomoly- és fátyolfelhők mellett. A Dunántúlon több gomoly képződik, ott helyenként össze is állhat a felhőzet, és egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk, késő este a Nyugat-Dunántúlon már erősen felhős vagy borult lesz az ég. A déli, délkeleti szél megélénkül, az Észak-Dunántúlon és a középső tájakon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 34 fok között alakul. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra