A darazsaktól szinte mindenki fél, márpedig ezek a rovarok az egyik leggyakoribb kísérőink a szabadban töltött idő alatt , különösen étkezések közben.
Éppen ezért érdemes elgondolkodni, hogy miként szabadulhatunk meg ezektől a zavaró rovaroktól. Sőt, ezek a rovarok nemcsak zavarnak, hanem szúrásuk súlyos allergiát is kiválthat.
A darazsak távoltartásában mindenesetre a legegyszerűbb módszerek és a bonyolult technikai eszközök egyaránt segíthetnek. A legfontosabb azonban az, hogy ne hadonásszunk, mert ezzel csak felhergeljük a kellemetlen rovarokat. Kerüljük természetesen a darázsfészkeket is – ezt aligha a felnőtteknek kell írnunk, inkább a gyerekekre kell vigyáznunk emiatt.
Kevesen tudják azonban, hogy a darazsak nemcsak az ételekre, a cukorra, illetve bizonyos szagokra jönnek, hanem kedvelik a színes, tarka-barka ruhákat is, ezért ha lehet, erről is érdemes lemondani olyan helyeken, ahol fenyegetően sok a darázs.
El is irányíthatjuk a darazsakat: kitehetünk egy túlérett gyümölcsöt, tőlünk jó sok méterre, ami a darazsakat magához vonzza. Az égetett kávépor szaga az ember számára nem kellemetlen, a darazsak viszont nem bírják. Érdemes lehet ezt is kipróbálni, ha nincs olyan szerencsénk, hogy tőlünk tíz méterre rohadt almákat tehessünk ki csalinak.
A gyerekektől való elriasztáshoz azonban szükség lehet technikai berendezésekre is. A legbékésebb megoldás ebből a szempontból egy ultrahangos készülék. Ennek magas (ember számára nem hallható) elkergeti a darazsakat, de sokszor más zavaró rovarokat is.
Léteznek természetesen széles körben elterjedt darázscsapdák is. Ezeket otthon is összefabrikálhatjuk, vagy üzletekben vásárolhatjuk meg. A darázscsapdák elve nem túl bonyolult: egy nagy hasú üveg (keskeny szájjal), az üveg alján pedig valamilyen, a rovarok számára vonzó dolog (cukros víz, sör, ivólé vagy ecet) van. A darázscsapdákkal azonban az a probléma, hogy egyre több darazsat vonzzanak a helyszínre.
A darazsak ellen a Die Welt szerint egy elektromos légycsapó is hatékony lehet: kisebb teniszütőre emlékeztet, amelynek húrjai között elektromos áram folyik. Ezt egy gombbal lehet ki- és bekapcsolni. Az ütő megöli a rovart az érintkezéskori áramütéssel. Fontos azonban, hogy a légycsapót távol tartsuk a gyerekektől.
Kevésbé brutális megoldás a „befogóreflektor”. Ez ultraibolya-fénnyel csalogatja a darazsakat és a legyeket magához. A reflektort egy fóliával borítják be, amin ragasztóanyag van. Ehhez ragadnak oda a rovarok. Hátránya a készüléknek, hogy inkább éjszaka működik jól, hiszen a rovarok ilyenkor veszik észre az erős fényforrást. Ugyanakkor a készülék állandó költséggel jár, mert a ragasztóanyaggal bevont fóliát újra és újra meg kell vásárolni.
Ami a darazsak és a fény problémáját illeti, van magyarázata annak, hogy miért csalogatja őket egy fényforrás. Egy a BBC által idézett 2010-es kutatás szerint a keleti lódarázs (Vespa orientalis) kültakarójába ágyazott xantopterin segítségével a fényt elektromos energiává alakítja, ami megmagyarázza, miért aktívabbak ezek a darazsak magasabb fényintenzitásnál. A témán egy brit és izraeli tudóscsoport dolgozik a Tel-Aviv-i Egyetemen, Marian Plotkin vezetésével. A darazsak testén húzódó sárga csík a fény befogadása és hasznosítása miatt fontos tehát e kutatások szerint.
Forrás: www.welt.de