A hőség miatt hétfőre az egész országra másodfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat, de kedden több megyére már a legmagasabb fokozatot is elrendelhetik.
A szolgálat honlapján olvasható információk szerint jelenleg az ország teljes területén narancssárga, azaz másodfokú figyelmeztetés van érvényben, mivel a napi középhőmérséklet tartósan 25 Celsius-fok felett alakulhat. Az UV-B sugárzás átlaga pedig meghaladja a már extrém szintet jelentő 8-as értéket; ez azt jelenti, hogy a napon már negyedóra alatt is leéghet az ember. Kedden még melegebb lesz, hét megyében, valamint a fővárosban a napi középhőmérséklet már tartósan 27 fok felett alakulhat, így ezekre a területekre piros, vagyis harmadfokú figyelmeztetést adott ki a szolgálat.
A hőség elsősorban az időseket, a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőket, továbbá azokat veszélyezteti, akiknek valamilyen krónikus alapbetegségük van. Számukra azt tanácsolják, ha tehetik a nagyobb megterhelést jelentő tennivalóikat - köztük a nagy bevásárlást - inkább a hét második felére időzítsék.
Hogyan védekezzük a kánikula ellen?
Ekkora hőségben egy egészséges szervezet is könnyen kiszáradhat, napszúrást kaphat. Néhány óvintézkedéssel azonban mindez megelőzhető:
2. Öltözzünk szellős ruhákba!
3. Védjük fejünket! Célszerű sapkát, kalapot hordani, ha módunk van rá, vizezzük is be, így még hatékonyabban védekezhetünk a napszúrás ellen.
4. Használjunk napvédő készítményt! Ha mégis a napon kell tartózkodnunk, magas faktorszámúm, UV-szűrős krémekkel kenjük bőrünket.
5. Óvatosan a kocsival! Még klimatizált autókban is kisebb a koncentrációkészség, meghosszabbodik a reakcióidő, nagyobb a balesetveszély.
6. Vigyázzunk a gyerekekre! Autóban még néhány percre, lehúzott ablak mellett se hagyjunk őrizetlenül kisgyermeket, vagy állatot. A kisgyermekek teste könnyen felmelegszik, így gyorsan súlyos hőkimerülés jelentkezhet náluk.