Hosszú szenvedést okoz a műanyag

Már mindennapos a partra vetett bálnák és delfinek gyomrában a műanyag egy új kutatás szerint. Ez pedig hosszú szenvedésre és pusztulásra ítéli ezeket az állatokat.

Az elmúlt húsz év partra sodródott cetjeit tanulmányozták a tudósok. A legszomorúbb annak az 5,3 méteres, a görögországi Míkonosz szigetén megtalált fiatal ámbráscetnek az esete volt, amely 135 darab műanyagot nyelt le, melyeknek összesen 3,2 kilogramm volt a súlyuk. Ezek eltömték az állat gyomrát, amely emiatt hatalmasra puffadt, lesoványodott és éhen halt .

Az ámbráscetek a legveszélyeztetettebbek

A földközi-tengeri óriás ámbráscetek a veszélyeztetett állatok közé tartoznak: elgázolják őket a hajók, a halászok hálóiba gabalyodnak, és árt nekik az olaj- és gázkitermelésből származó hangszennyezés is. A Marine Pollution Bulletin folyóiratban megjelent új tanulmány a téma első nagy léptékű vizsgálata a Földközi-tengeren, amelyben megállapították, hogy a műanyagszennyezés leginkább a nagy ámbrásceteket veszélyezteti.

Hosszú szenvedésre ítéli a műanyag a bálnákat
Leginkább az ámbrásceteket veszélyezteti a műanyagszennyezés. Fotó: 123rf

Ideje megnyomni a vészcsengőt

A kutatás vezetője, Alekszandrosz Francisz, az athéni központú Pelagosz cetkutató intézet tudományos igazgatója szerint tíz állatból ugyanis hat nyelt műanyagot. "- Olyan mennyiségű műanyagot találtunk az állatokban, hogy ideje megnyomni a vészcsengőt. Nemcsak néhány cet nyelt le véletlenül valamit, hanem rendszeres és mindennapos lett, hogy műanyag kerül a gyomrukba" - hangoztatta a tudós.

Egyre több a szemét a tengerpartokon és a tengerekben egyaránt. Mennyi műanyag kerül évente a tengerekbe? Kattintson!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók az állatok testében lévő mikroműanyagokat nem vizsgálták, csak a szabad szemmel is látható darabokat, és azt találták, hogy az 1993-2014 között a görög partokra sodródott 34 bálna- és delfintetem közül kilenc nyelt jelentős méretű műanyagszemetet, három pedig ebbe pusztult bele.

A szemét nem ismer határokat

Francisz szerint óriási gondot okoznak a műanyagszatyrok - nem mintha halálosabb veszélyt jelentenének más plasztikhulladékoknál, hanem mert rendkívül elterjedtek. "Egyikünk sem ártatlan. Tudtunkon vagy szándékunkon kívül akár a mi kezünk is érinthette azokat a darabokat, amelyek a ceteket elpusztították. Lehet, hogy kidobtuk a szemétbe, a szél elfújta a szemétdombról. A szemét nem ismer határokat" - mondta a tudós.

A Földközi-tenger a világ egyik legszennyezettebb tengere az úszó és a vízfenéki szemét szempontjából is, a legnagyobb gond pedig a műanyaghulladék, amely felbukkan a legmélyebb pontokon is. "Ne vedd meg, ne használd és gyakorolj nyomást, hogy fejezzék be a gyártását" - Francisz szerint ez lehet a megoldás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.