A kihűlés fázisai
A kihűlés veszélyének nemcsak a téli hónapokban vagyunk kitéve. Az extrém sportok szerelmesei - siklóernyősök, barlangászok stb.- az év minden napján szenvedhetnek kihűléses balesetet, de az erős szélben túrázók sincsenek biztonságban. 20 Celsius-fokos melegben a 40 km/h szél olyan hatást vált ki, mintha -3 Celsius-fok lenne szélcsendben! 5 Celsius-fokon ugyanez a szélsebesség már -37 Celsius-fokos hőmérsékletet jelent. A városokban a hajléktalanok a legveszélyeztetettebbek, sajnos a téli hónapokban egyre több kihűlést regisztrálnak.
Az emberi test átlaghőmérséklete 36,5 Celsius-fok, a testen belül azonban jelentős eltérések lehetnek. A legmelegebb a mellüregben mérhető, ez az ún. maghőmérséklet, amely átlagosan 37 Celsius-fok, míg a végtagok hőmérséklete csupán 28 Celsius-fok. A lehűlés történhet fokozatosan, de hirtelen is pl. vízbe ugráskor. Mindkét esetben a vérerek szűkülése fogja előbb-utóbb a szervezet működési zavarát okozni. A folyamatos, tehát nem hirtelen lehűlésnek több fázisa van. A kihűlésre a test először hőtermeléssel, azaz izomremegéssel és a hőleadás csökkentésével, azaz a szőrzet megmerevedésével, "libabőr" megjelenésével védekezik. Ez a kihűlés első fázisa. A második fázisban a remegés megszűnik, közömbösség, tudatzavar, nehézbeszéd alakul ki. A pulzusszám a korábbi emelkedettről csökken és a normális érték alatti lesz. Bizonyos esetekben hallucinációk is kialakulhatnak. A harmadik fázist súlyos szívritmuszavarok, reflexhiányok, eszméletvesztés és izommerevség jellemzi, a test maghőmérséklete 30 Celsius-fok alatti. 28 Celsius-fok alatt beáll a negyedik stádium, amely a klinikai halál állapotát jelenti.
Segélynyújtás
A sérültet mielőbb meleg helyre kell vinni, nedves ruháit levenni, óvni a további lehűléstől. A felmelegítést csak fokozatosan szabad végezni! Vegyük le ékszereit és minden olyan ruhát lazítsunk meg, amely a vérkeringést akadályozhatja. Testünk melegével vagy fokozatos melegítő fürdővel próbáljuk emelni a testhőmérsékletet. Melegítő fürdő esetén 30 Celsius-fokos vízbe ültessük, majd fokozatosan növeljük a víz hőmérsékletét! Itassuk langyos, alkoholmentes itallal! Ha nincs lehetőség a felmelegítésre pl. túrázás közben vagy barlangban óvjuk a további kihűléstől. Takarjuk be, tekerjük izolációs fóliába.
Ha a sérült eszméletlen biztosítsunk légutat és kezdjük meg a folyamatos felmelegítést!
Mit NE tegyünk:
- TILOS a hirtelen felmelegítés!
- TILOS a dörzsölgetés!
- TILOS az alkoholfogyasztás!
Megelőzés
Az alábbi tanácsok megtartásával a kihűlés esélye jelentősen csökkenthető:
- Öltözködjünk rétegesen!
- Viseljünk vízálló ruházatot!
- Téli sportoláskor legyen nálunk izolációs fólia!
- Különösen ügyeljünk a lábbeli és a fejfedő melegségére és vízállóságára!
Mit tesznek a kiérkező mentők?
A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi ellátások csak nagy általánosságban igazak, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet.